Hallerówka Władysławowo-tu wakacje spędzał Gen. Haller

O tym, że Władysławowo to idealne miejsce na letnie wakacje wiadomo od dawna, jednak nie każdy wie, że miejscowość tą upodobał sobie gen. Józef Haller.

Zaślubiny Polski z morzem odbyły się 10 lutego 1920 r., tuż po nich gen. Józef Haller wyruszył w dziewiczy rejs kutrem „Gwiazda Morza” – dziewiczy, bo pierwszy pod polską banderą. Widoki z kutra były na tyle zachwycające, iż towarzyszący gen. Hallerowi ppłk. Henryk Bagiński zakupił 20 ha ziemi w pobliżu niewielkiej osady Wielka Wieś (dzisiejsze Władysławowo). Ziemię w księgach notaralnych zapisał pod nazwą Hallerowo – na cześć swojego dowódcy. Do dziś ta dzielnica Władysławowa nosi tą nazwę. Całe Hallerowo osiedlili oficerowie i sam gen. Haller, którzy stworzyli tu letniskową osadę dla siebie i swoich bliskich. Szybko zbudowano tu drogę, stację kolejową, wille i pensjonaty, a nawet park. Poza wysokiej rangi wojskowymi, Hellerowo stało się ekskluzywnym miejscem na wakacje dla arystokracji i artystów.

Hallerówka Władysławowo-godziny otwarcia opinie...

Dziś wspomnień z dawnych czasów możemy szukać przede wszystkim w Muzeum Ziemi Puckiej w odziale Hallerówka – czyli dawnym domu wakacyjnym gen. Hallera. Rezydencja generała to dwa skromnie wyglądające budynki na początku ul. Morskiej, która w wakacje tętni życiem przez 24 h na dobę. Warto tam zajrzeć, bo tam czas się zatrzymał kilkadziesiąt lat temu.  Jeśli uda Wam się trafić na gospodarza Muzeum – regionalistę Józefa Roszmana, będziecie mieć wyjątkowe szczęście, a jego opowieści i naturalna umiejętność opowiadania zaciekawi najbardziej zniecierpliwionych turystów. Oczywiście indywidualne zwiedzanie też może być ciekawe, tym bardziej, że przygotowywane są tam ciekawe tematyczne ekspozycje. Naszą ulubioną jest „Letnicy przyjeżdżają…Wypoczynek letni na Ziemi Puckiej 1880-1980”. Odtworzony pokój letnika stylizowany na lata 20-30.XX w. przywołuje obrazki niczym ze starego filmu. Wszystko wygląda tak, jakby przed chwilą „retro turyści” wyszli na plażę. Zobaczycie m.in. modę plażową czy wycinki z gazet dotyczące wypoczynku w nadmorskich miejscowościach wokół Półwyspu Helskiego.

Muzeum Ziemi Puckiej oddział „Hallerówka” ul. Morska 6, 84 – 120 Władysławowo
Godziny otwarcia muzeum – lipiec-sierpień codziennie (również w niedziele) 10-18
Cennik biletów: normalny 4 pln – ulgowy 3 pln

Sprawdź również pozostałą ofertę i oddziały Muzeum Ziemi Puckiej

Adres i mapa dojazdu poniżej:



Wyświetl większą mapę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Obraz CAPTCHY

*