ubezpieczenie od rezygnacji z podróży odwołana podróż zwrot kosztów1

Musisz zrezygnować z podróży? Ubezpiecz się, by uniknąć dodatkowych kosztów

Zaplanowałeś sobie wakacyjny urlop jeszcze na początku roku, już wtedy wykupując wycieczkę z biura podróży. Niestety nie przewidziałeś tego, że tuż przed terminem wyjazdu dopadnie Cię choroba, która uniemożliwi jakąkolwiek podróż. Czy musisz się pogodzić z utratą pieniędzy? Nie, jeśli zadbałeś o ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży.
 
Świadomość ubezpieczeniowa wśród Polaków wzrasta. Z roku na rok coraz więcej obywateli naszego kraju decyduje się nie tylko na zakup obowiązkowego OC samochodu, ale także innego rodzaju polis, korzystając z szeregu dostępnych na rynku opcji.
 
Dbając o ochronę życia, zdrowia czy domu, nie wolno zapominać również o bezpieczeństwie w podróży. Porównaj oferty ubezpieczenia turystycznego na mubi.pl, a zobaczysz, że zabezpieczyć można się na praktycznie każdą okoliczność – również taką, gdy z przyczyn losowych przepadnie Ci zaplanowany urlop.
 

Stracony urlop równa się stracone pieniądze?

 
Wykupiłeś wczasy w ofercie first minute, długo czekałeś na wyjazd, a gdy jego termin wreszcie się zbliżył… nieszczęście! Wypadek, choroba, problemy rodzinne – przyczyn, z powodu których trzeba odwołać planowaną podróż, może być całe mnóstwo. Problemów z tym związanych również, bo choć masz prawo odstąpić od umowy z biurem podróży przed rozpoczęciem imprezy turystycznej, nie znaczy to, że odzyskasz stracone pieniądze.
 
A przynajmniej nie wszystkie, ponieważ organizator wyjazdu może zażądać od Ciebie zapłaty poniesionych do tej pory kosztów. Przepisy regulujące odstąpienie od umowy są w niej zawsze dokładnie opisane i zgodne z prawem, więc o ile wysokość opłaty jest rozsądna i uzasadniona, nie będziesz mógł wiele zrobić. Czy to oznacza, że w każdej tego typu sytuacji będziesz stratny?
 
Niekoniecznie. Z pomocą przychodzą bowiem ubezpieczyciele, którzy właśnie na takie okazje przygotowali ubezpieczenie od rezygnacji z podróży. Jest to specjalny rodzaj polisy turystycznej, która chroni niedoszłych podróżnych na okoliczność odwołania wyjazdu z powodu różnego rodzaju zdarzeń losowych. Innymi słowy, możesz dzięki niej odzyskać pieniądze, które zapłaciłeś za wycieczkę, lecz z jakichś przyczyn nie wziąłeś w niej udziału.
 

Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu kosztów rezygnacji z podróży?

 
 
Ubezpieczenie kosztów od rezygnacji z podróży możesz znaleźć w ofercie różnych towarzystw albo jako oddzielny produkt, albo dodatek do ubezpieczenia turystycznego. Nieważne, która opcja Ci się trafi, cena polisy nigdy nie będzie stała. Zależeć będzie od:
  • kosztów zakupionej wycieczki, noclegów, biletu, itp.;
  • czasu, który pozostał do wyjazdu;
  • sumy ubezpieczenia.
Cena to jednak nie wszystko, równie istotny jest czas, w którym możesz wykupić ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży. Ponieważ tego rodzaju ochrona dotyczy konkretnej sytuacji, nie może on być oczywiście całkowicie obojętny. Ubezpieczyciele najczęściej zezwalają na zakup polisy w dowolnym momencie, ale nie później niż na 30 dni przed planowaną podróżą. Skąd taki termin? Im bliżej wyjazdu, tym większe prawdopodobieństwo, że podróżny będzie w stanie przewidzieć, że jednak do niego nie dojdzie, a tym samym zabezpieczyć się przed stratą pieniędzy. W interesie ubezpieczyciela jest natomiast, by ewentualna wypłata odszkodowania była uzależniona od rzeczywiście nieprzewidzianej sytuacji.
 
Wyjątkiem od standardowego 30-dniowego terminu są wycieczki, które turyści wykupują na mniej niż miesiąc przed podróżą. Wtedy również można kupić ubezpieczenie od kosztów rezygnacji, ale trzeba pamiętać, by zrobić to jak najszybciej. Większość ubezpieczycieli zastrzega sobie bowiem, że polisa jest dostępna tylko w dniu zakupu wycieczki lub krótko po nim – tłumaczy Mateusz Piesowicz z porównywarki ubezpieczeń Mubi.
 
Jeśli już kupisz ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży, aby mieć szansę na odszkodowanie, musisz:
  • zrezygnować z wykupionej wycieczki,
  • odwołać zaplanowane noclegi,
  • oddać bilet podróżny.
Gdy spełni się któryś z tych warunków, będzie przysługiwało Ci prawo do odszkodowania. Jak je uzyskać? W tym celu trzeba zwrócić się bezpośrednio do ubezpieczyciela, z którym możesz skontaktować się telefonicznie, mailowo lub przez formularz na jego stronie internetowej. Samo zgłoszenie jednak nie wystarczy – konieczne będzie udokumentowanie zdarzenia stanowiącego podstawę wypłaty odszkodowania.
 

Kiedy możesz skorzystać z ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży?

 
Wiesz już, co musi się stać, byś mógł ubiegać się o odszkodowanie z ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży. Pamiętaj jednak, że samo zaistnienie jednej ze wspomnianych sytuacji nie oznacza jeszcze, że automatycznie otrzymasz zwrot kosztów w każdym przypadku rezygnacji z podróży.
 
Aby do tego doszło, rezygnacja z zaplanowanego wyjazdu musi nastąpić z powodu nadzwyczajnych okoliczności, czyli sytuacji, której nie dało się wcześniej przewidzieć. Nie licz więc na to, że uzyskasz od ubezpieczyciela zwrot kosztów, jeśli odstąpisz od umowy z biurem podróży, bo np. znalazłeś lepszą ofertę na wakacje.
 
Co zatem musi się stać, by mogła zadziałać ochrona gwarantowana przez polisę? Każdy ubezpieczyciel określa to w swoich OWU, a choć warunki w poszczególnych firmach nieco się różnią, zazwyczaj znajdują się w nich takie sytuacje jak:
  • śmierć bliskiego,
  • nieszczęśliwy wypadek,
  • choroba,
  • szkoda na mieniu z powodu przestępstwa,
  • utrata pracy,
  • kradzież dokumentów,
  • wyznaczenie daty egzaminu poprawkowego,
  • wezwanie do sądu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Obraz CAPTCHY

*