Wędki morskie – jakie kije zdadzą egzamin na morzu?

 Wędkowanie w rzece czy jeziorze i na morzu to dwie różne sprawy. Jeśli nie masz doświadczenia w łowieniu morskim i chcesz spróbować, z czym to się je, musisz nastawić się na zupełnie nowe doznania. Warto mieć świadomość, że także różne odmiany wędkarstwa morskiego – łowienie z brzegu i z kutra – to niebo a ziemia. Czego potrzebujesz? Solidnego sprzętu (wędka morska to podstawa!), porządnej, nieprzemakalnej odzieży, dużo cierpliwości, a najlepiej kogoś doświadczonego u boku. Dziś podpowiemy Ci, jak zająć się pierwszą z tych kwestii, czyli jak wybrać idealny kij.

 

Jaka powinna być wędka morska?

Wędka morska musi wytrzymać wyjątkowo wymagające warunki. Na morzu pogoda szaleje jeszcze bardziej niż zwykle – ani się obejrzysz, a miejsce spokojnej toni mogą zająć wzburzone fale. Taki kij będzie narażony na działanie słonej wody (i to przez długie godziny) oraz bardzo duże przeciążenia (generowane przez prądy i fale, ale też w trakcie holu dużych, zdeterminowanych okazów). Mówiąc krótko: żeby wędka dała sobie radę, musi być piekielnie wytrzymała, dość sztywna, a przy tym solidnie wykonana.

Wędki morskie – surfcastingowe czy trollingowe?

Co ważne, wędki morskie mocno się od siebie różnią: jedne są przeznaczone do połowu z brzegu (z plaży lub klifu), a drugie – do połowu na otwartym morzu (z kutra, ewentualnie z łodzi). W zależności od tego, na jakiego typu wyprawę się nastawiasz, powinieneś zdecydować się na odpowiedni do tego zadania kij.

 

  • wędki morskie surfcastingowe nadadzą się do łowienia ryb z lądu. Nie wszyscy wędkarze lubią łowić dorsze z kutra – są też tacy, którzy wolą pozostać na suchym lądzie. Ryby żerują zwykle w pewnej odległości od brzegu, więc w cenie będą takie wędki, które pozwolą oddać jak najdalsze i najcelniejsze rzuty.

 

Jeśli chodzi o wędki surfcastingowe, ich c.w. oscyluje zwykle w przedziale 100-200 g (większy c.w. umożliwia większy zasięg rzutu; wpływ mają tutaj również długość kija i szybkość jego akcji). Z kolei wędki o mniejszym c.w. będą lepiej się ładować i pozostaną bardziej dynamiczne. Co do długości: do połowu z brzegu wędkarze wybierają zwykle kije o długości od 3,9 m do 4,2-4,5 m. Jeśli nie zamierzasz oddalać się od linii brzegowej, najlepiej sprawdzą się wędziska z włókna szklanego, a jeśli wolisz spenetrować także dalsze obszary, postaw na lżejsze i sztywniejsze wędki z włókna węglowego.

 

  • wędki morskie do połowu z kutra lub łodzi – tutaj dobrze sprawdzą się klasyczne pilkery morskie. W tym przypadku optymalna długość zaczyna się od ok. 2 metrów i sięga ok. 2,70 m – są to więc kije zauważalnie krótsze. Jeśli chodzi o ciężar wyrzutu, powinien on być dostosowany do głębokości, na jakiej zamierzasz łowić. Do 40 m głębokości wystarczy wędka o c.w. rzędu 100-200 g, ale na dużych głębokościach przydadzą się już wędziska o c.w. 300, a nawet 1000 g (na plus zadziała także akcja szczytowa). Na rynku znajdziesz także sporo modeli morskich o mniejszym ciężarze wyrzutu, który będzie optymalny chociażby do trollingu.

 

Wędki morskie – gdzie kupić?

Zacznijmy od tego, że jeśli nie masz jeszcze bardzo dobrego rozeznania w temacie, nie polecamy zakupów z drugiej ręki. Różnie to bywa, a ludzi, którzy lubią korzystać na czyjejś niewiedzy nie brakuje. Najlepiej, jeśli skonsultujesz swój wybór z kimś obeznanym, ale nie wydasz przy tym fortuny.

Jak to zrobić? Można na przykład odwiedzić lokalną hurtownię wędkarską i skorzystać na miejscu z szerokiego wyboru produktów, wiedzy sprzedawców i atrakcyjnych cen. Druga opcja – jeszcze wygodniejsza – to zakupy przez Internet. Jeśli interesuje Cię wędkarstwo morskie, Sklepwędkarski.pl będzie jak znalazł. Największym atutem tego portalu jest intuicyjna nawigacja i zróżnicowany asortyment. W specjalnej zakładce dla wędkarzy morskich odnajdziesz przejrzyste, sprytnie wydzielone kategorie. W zależności od tego, jaka wedka morska Cię interesuje, możesz przeglądać pilkery, wędki surfastingowe, spinningi do połowu z plaży lub klifu, a wreszcie kije zaprojekowane z myślą o jiggingu czy poppingu.

Produkty zostały pogrupowane w taki sposób, że nie musisz gorączkowo sprawdzać parametrów i martwić się, czy dany model zda egzamin na morzu. Jeśli jakiś kij znalazł się w danej zakładce, to znaczy, że świetnie da sobie radę w słonej wodzie. Na plus sklepu online działają konkurencyjne ceny, błyskawiczna wysyłka i korzystne warunki zwrotu (jeśli stwierdzisz, że wędka jednak nie spełnia Twoich oczekiwań, a zalogowałeś się przy zakupie, możesz zwrócić nieużywany kij nawet do 100 dni). Poza tym na linii czekają fachowi doradcy, którzy sami spędzają każdą wolną chwilę nad wodą.

Koniecznie sprawdź produkty dostępne w sprzedaży i przyjrzyj się propozycjom marek takich jak D.A.M., Jaxon, Mikado, Ron Thompson, Ryobi, Savage Gear, Spro czy Westin. A jeśli zdecydujesz się na zakupy online, sprawdź, jak kij leży w dłoni od razu, jak tylko odbierzesz paczkę. Takie subiektywne odczucie jest najważniejsze – w końcu spędzisz z tą wędką w rękach długie godziny. Nie idź na skróty – chodzi o to, żeby znaleźć model idealny!

…a może wędka uniwersalna?

 

Choć niektórzy wędkarze uznaliby to za herezję, zawsze można spróbować swoich sił w wędkarstwie morskim, nie posiadając specjalistycznego wędziska. Mało tego: jeśli wiesz, że będziesz łowić głównie w słodkiej wodzie, a nad Bałtyk wybierzesz się co najwyżej raz w roku, uniwersalny spinning czy wędka gruntowa może być nawet rozsądniejszym wyborem. Pamiętaj tylko, że w takim przypadku trzeba już poświęcić więcej czasu na research i dobranie kija o pożądanych parametrach. Jeszcze jedna opcja to wypożyczenie kija nad morzem, na przykład u organizatorów rejsów kutrami (takich wypraw na dorsze wypływa całe mnóstwo). Jeśli jednak zamierzasz poświęcić temu hobby więcej czasu, innymi słowy: chcesz podejść do tematu poważnie, zakup dedykowanej, wytrzymałej wędki morskiej to najlepsze wyjście.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Obraz CAPTCHY

*