Opłata klimatyczna nad morzem – ile wynosi w 2018?


Być może część naszych czytelników była nieświadoma, że nad polskim morzem (podobnie zresztą ja w wielu innych regionach o charakterze turystycznym) obowiązuje opłata miejscowa lub też opłata uzdrowiskowa, nazywana potocznie opłatą klimatyczną. W istocie jest to taksa za szczególne walory przyrodnicze pobierana przez gminę za każdy dzień pobytu.

 
Z jednej strony można uznać, że opłaty te, czasem nieco humorystycznie określane jako podatek od czystego powietrza, stanowią jedynie symboliczny datek, z którego zresztą gmina może pokryć koszty inwestycji w infrastrukturę turystyczną, z której przecież korzystają wszyscy. Jednak jeśli weźmie się pod uwagę wysokość opłat, jakie w niektórych miejscach trzeba ponieść podczas kilkunastodniowych wakacji z całą rodziną, kwota robi się znaczna. 
 

Zobaczmy więc, jak kształtuje się wysokość opłaty klimatycznej w najpopularniejszych nadmorskich miejscowościach w roku 2015- poniżej opłaty z 2014, zaktualizujemy jak tylko nowe zostaną uchwalone:
 
Darłowo – 2,15 zł/dzień
Chałupy, Władysławowo – 1,40 zł/dzień
Dąbki – 3,50 zł/dzień
Hel – 2,0 zł/dzień
Gdańsk – 2,15 zł/dzień
Gdynia – 1,70 zł/dzień
Jastarnia – 1,50 zł/dzień
Jastrzębia Góra – 1,20 zł/dzień
Kołobrzeg – 3,50 zł/dzień
Krynica Morska – 1,80 zł/dzień
Łeba – 1,90 zł/dzień
Mielno – 2,10 zł/dzień
Międzyzdroje – 2,00 zł/dzień
Ustka – 3,00 zł/dzień
Świnoujście – 4,00 zł/dzień
Sopot – 4,20 zł/dzień
 
Z wybranych miejscowości najkorzystniej prezentuje się Władysławowo z przynależnymi do niego Chałupami oraz Jastrzębią Górą, najdroższe są Świnoujście i Sopot. Podane stawki dotyczą osób dorosłych, w niektórych gminach obowiązuje zniżki, nie są to jednak przepisy jednolite i progi wieku mogą dla dzieci kwalifikujących się do ulg mogą być inne. Nigdzie jednak nie pobiera się opłat od zorganizowanych grup dzieci i młodzieży, a także osób niewidomych i ich opiekunów.
 
Ile wynosi opłata klimatyczna nad morzem w 2014
Bardziej do wyobraźni może przemówić jednak zestawienie opłat, jakie będą musiały ponieść 2 osoby dorosłe spędzając w danej miejscowości 14-dniowe wakacje w sezonie wakacyjnym (czerwiec-sierpień):
 
4 najtańsze grupy miejscowości:
 
Pleśna, Kładno, Śmiechów, Kiszkowo, Będzino, Strzeżnice, Swarzewo, Gnieżdżewo, Rzucewo, Osłonino – brak opłaty
 
Władysławowo, Karwia, Jastrzębia Góra, Chłapowo, Chałupy, Rozewie, Tupadły, Ostrowo, Cetniewo – 33,60 zł
 
Jastarnia, Jurata, Kuźnica, Czołpino, Smołdziński Las, Smołdzino, Przybynin, Łokciowe, Kluki, Człuchy, Gardna Mała, Gardna Wielka – 42 zł
 
Białogóra, Dębki, Górczyn, Karwieńskie Błoto Pierwsze, Karwieńskie Błoto Drugie, Krokowa, Lubkowo, Odargowo, Sławoszyno, Żarnowiec, Wierzchucino – 44,80 zł
 
4 najdroższe grupy miejscowości:
 
Ustka – 84 zł
 
Kołobrzeg, Dąbki, Bobolin, Żukowo Morskie, Bukowo Morskie, Porzecze – 98 zł
 
Świnoujście – 112 zł
 
Sopot – 117, 60 zł
 
Choć z pozoru nieznaczne kwoty, mogą urosnąć powyżej 100 zł za samą możliwość przebywania w danym miejscu przez dwa tygodnie. Cieszy jednak grupa miejscowości, w których opłaty nie trzeba ponosić w ogóle, czy też te, gdzie jest to rzeczywiście symboliczne.
 

 

VN:F [1.9.16_1159]
Rating: 3.0/5 (9 votes cast)
Opłata klimatyczna nad morzem – ile wynosi w 2018?, 3.0 out of 5 based on 9 ratings

1 opinia dla “Opłata klimatyczna nad morzem – ile wynosi w 2018?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obraz CAPTCHY

*