władysławowo wypoczynek nad morzem plaża

Władysławowo – szeroka plaża i moc atrakcji

władysławowo plażaJest to jeden z najpopularniejszych ośrodków turystycznych nad polskim morzem, a zarazem największy port rybacki. Co roku zjeżdżają tutaj tłumy, korzystając z wyjątkowo dużej bazy noclegowej, ale nie wszyscy wiedzą, że popularny „Władek” oprócz niezaprzeczalnych walorów rekreacyjnych posiada także niezwykle ciekawą historię.

Kliknij "lubię to" – głosuj na Władysławowo 
w Rankingu Miejscowości Nadmorskich 2014

Nazwa wzięła się oczywiście od imienia króla Władysława IV, jednak samo powstanie tego miasta było procesem nieco bardziej skomplikowanym. W roku 1634 nad Zatoką Pucką, mniej więcej w miejscu dzisiejszych Chałup, zaczęto budowę fortu obronnego z zapleczem oraz portem wojennym i nadano mu imię inicjatora – właśnie króla Władysława. Niestety do dziś nie zachowały się żadne ślady tej warowni, ale w roku 1938 postanowiono tę samą nazwę nadać nowo wybudowanemu portowi rybackiemu, a w 1952 połączono go z położoną nieopodal Wielką Wsią i osadą Hallerowo w jedno miasto. Ale Władysławowo nie zatraciło swojego rybackiego charakteru, istniejący tu port jest bardzo ważną bazą dla jednostek połowowych. Przy tym jednocześnie wykorzystuje swoje tradycje, aby czynić z nich atrakcje turystyczne – bardzo popularne są tu wędkarskie rejsy kutrem, podczas których naprawdę można się „obłowić”. Najbardziej charakterystycznym budynkiem w mieście jest Dom Rybaka, który kiedyś miał być hotelem, a dziś stanowi siedzibę władz miejskich. Z tarasu widokowego na jego strzelistej wieży rozpościera się wspaniały widok na Zatokę Pucką. Inną atrakcją jest „Hallerówka” – dawny domek letniskowy, w którym dziś urządzono Centrum Pamięci Generała Józefa Hallera i Błękitnej Armii.

Zanim przeczytasz więcej – sprawdź: 
Władysławowo atrakcje dla dzieci

Władysławowo wakacje 2014 opinie
Władysławowo latem staje się naprawdę centrum rozrywki nad morzem, oczywiście turyści korzystają z szerokiej i czystej plaży nagrodzonej Błękitną Flagą ale na niepogodę można też wybrać kompleks basenowo-rekreacyjny słynnego Ośrodka Przygotowań Olimpijskich Cetniewo. W mieście organizowane są też liczne koncerty, w tym mające długą tradycje Letnie Koncerty Organowe w zabytkowym kościele pw. Wniebowzięcia NMP. Oprócz tego mamy tu jedyną w Polsce Aleję Gwiazd Sportu, gdzie swoją „gwiazdę” ma chociażby Kazimierz Górski czy Kazimierz Deyna. W lecie działa także Lunapark z mnóstwem różnych atrakcji. 

Sprawdź również: 
Władysławowo kalendarz imprez i koncertów
Pogoda Długoterminowa we Władysławowie

Ale czy to właśnie Władysławowo najbardziej przypadnie wam do gustu na wypoczynek nad Bałtykiem? Tutaj znajdziesz polecane noclegi we Władysławowie. Najlepiej przekonać się samemu, a potem pomóc innym dokonać wyboru, zostawiając tu swoją opinię

Władysławowo Opinie - Wakacje

1 opinia dla “Władysławowo – szeroka plaża i moc atrakcji

  1. Super piękna miejscowość ,plaża szeroka , goszczę tam co roku ,niestety w tym roku nie jadę ze względów losowych .ale w przyszłym roku nie odpuszczę ,kocham to miejsce !! Polecam wszystkim!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Obraz CAPTCHY

*