10 spokojnych miejscowości nad Bałtykiem

Nie lubicie tłoku w restauracjach i hotelach, nocnego hałasu i boicie się, że nie znajdziecie miejsca na koc na plaży? Nie martwcie się, nad polskim morzem wciąż jeszcze są miejsca idealne do spokojnego wypoczynku. Nawet w środku sezonu letniego.

 Niezwykła atrakcyjność polskiego wybrzeża sprawia, że co roku przyjeżdżają tu tysiące turystów. Dlatego nieraz trudno znaleźć miejsce w hotelu, wszędzie trzeba czekać w kolejkach, a gdy dotrzemy już na wymarzoną plażę, okazuje się, że trudno tam znaleźć choć dwa metry kwadratowe tylko dla siebie. Poza tym duża część spędzających urlop nad morzem poszukuje po prostu rozrywki. W końcu takie miejscowości jak Sopot, Łeba czy Mielno słyną z dyskotek, koncertów i nocnych klubów. Zdarza się więc, że nawet po zmroku nie możemy uciec przed hałasem. 

Ale Bałtyk ma także inne oblicze, bardziej przyjazne tym, którzy cenią sobie długie spacery i wsłuchiwanie się w szum fal, a od zgiełku i tłoku pragną odpocząć, bo od towarzystwa setek turystów wolą towarzystwo rodziny lub wąskiego grona przyjaciół. Małe kurorty oferują atmosferę, której próżno szukać w wielkich nadmorskich centrach rozrywki. Przedstawiamy Wam 10 kameralnych miejscowości nad Bałtykiem, w których znajdziecie ciszę i spokój.

Sprawdź również:
Gdzie z dzieckiem nad morze? Polecane miejsca!

Poznajcie ciche i spokojne miejscowości nad morzem:

1. Poddąbie

Wyjątkowo mała miejscowość, położona pomiędzy Ustką a Rowami. Jej niewielkie rozmiary (kilkudziesięciu stałych mieszkańców) gwarantują brak tłoku – po prostu nie ma tu miejsca dla zbyt wielu osób. Największą atrakcją Poddąbia jest wysoki klif, dlatego zejście na plażę odbywa się dość stromymi schodami po wcześniejszym pokonaniu krótkiej drogi przez las. Piękna, dziewicza plaża zrekompensuje nam jednak ten wysiłek. Latem działa tu strzeżone kąpielisko, a w samej miejscowości dosłownie 2-3 bary. Niedaleko stąd do Słowińskiego Parku Narodowego.

poddabie spokojna miejscowość nad bałtykiem gdzie

2. Karwieńskie Błoto Drugie

Mniejsza z dwóch miejscowości o takiej samej nazwie. Obie mają bardzo ciekawą historię, zostały bowiem założone dla osiedlających się tu menonitów (holenderskich protestantów znanych z umiejętności osuszania bagien) już w XVI wieku. W Karwieńskim Błocie Pierwszym znajduje się zabytkowy cmentarz z ich nagrobkami. W Karwieńskim Błocie Drugim w sezonie letnim działa kąpielisko. Obok znajduje się większy kurort – Karwia, nieopodal przepływa też kanał Karwinka. Można również odwiedzić rezerwat przyrody Widowo położony niedaleko. Wieś leży na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.

3. Pustkowo

Nazwa miejscowości mówi sama za siebie. Choć położona jest między dwoma bardziej znanymi letniskami – Pobierowem i Trzęsaczem, to jest w niej nieco ciszej. Oczywiście i tu można znaleźć bary i miejsca noclegowe, ale nie jest ich na tyle dużo, aby stawały się przytłaczające. Wyznaczone tu kąpielisko regularnie otrzymuje wyróżnienie Błękitnej Flagi, spełnia więc najwyższe standardy, a plaża jest szeroka i czysta. Przyroda jest tu wspaniała – można podziwiać klify i wydmy. Ciekawostką jest ustawiona na terenie miejscowości replika ponad 20-metrowego krzyża z Giewontu.

pustkowo nad morzem cicha miejscowość nad Bałtykiem

4. Piaski (Nowa Karczma)

Ta miejscowość nosi oficjalną nazwę Nowa Karczma, ale częściej mówi się o niej jako o Piaskach. Ta potoczna nazwa wzięła się od wędrujących wydm zasypujących niegdyś zabudowania wsi. Właściwie Piaski to dzielnica Krynicy Morskiej, ale znacznie różni się od centralnej części tego gwarnego kurortu. Leży zaledwie 4 km od granicy polsko-rosyjskiej i jest ostatnią miejscowością po polskiej stronie Mierzei Wiślanej. Dlatego też wędrując plażą w kierunku Rosji możemy znaleźć miejsce, w którym nie spotkamy już nikogo. Trzeba tylko uważać, na końcu czeka na nas siatka odgradzająca plażę, a nawet… kawałek morza po stronie rosyjskiej. W Piaskach znajduje się też przystań rybacka.

Gdzie spokojne miejsce nad morzem cicho nad Bałtkiem

5. Kopalino

Niewielka, ale urocza wieś na Pobrzeżu Kaszubskim, w powiecie wejherowskim, niedaleko latarni morskiej Stilo i dość popularnej Białogóry. Tutaj jednak z całą pewnością nie spotkamy tylu turystów. Centrum miejscowości oddalone jest od plaży o około 2 km, ale jeśli komuś sprawia to kłopot, można dojechać samochodem prawie pod samo morze. W okolicy są malownicze ścieżki rowerowe i piesze, a także jezioro pełne ryb. Warto odwiedzić też pobliską Szklaną Hutę, gdzie kiedyś działała odlewnia szkła. Obok znajdują się kurhany datowane na okres 650-125 l. p.n.e.

spokojne i ciche miejsce nad Bałtykiem

6. Kadyny

Kadyny leżą nad Zalewem Wiślanym – jedynym w swoim rodzaju akwenem, który połączony jest z Morzem Bałtyckim kanałem. Nad zalew przyjeżdża zdecydowanie mniej turystów niż nad Zatokę Gdańską czy nad otwarte morze, a jest tu naprawdę wiele atrakcji. W Kadynach jest bardzo czysta i przyjemna plaża, piękne wzgórza i lasy (Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej i Rezerwat Kadyński Las). Warunki idealne do wypoczynku w spokoju. Wieś może poszczycić się wieloma zabytkami, z zespołem folwarcznym i pałacem niemieckiego cesarza Wilhelma II na czele. Działa tu także przystań morska.

7. Sarbinowo

Około 7 km od znanego dobrze turystom Mielna leży Sarbinowo. Jest zdecydowanie spokojniejsze od swojego sąsiada, a posiada równie piękną plażę i kąpielisko. Tuż obok rozciąga się promenada. Wokół Sarbinowa przebiega kilka szlaków turystycznych, a 5 km stąd znajduje się latarnia Morska w Gąskach. Można dojść do niej plażą. Ciekawostką jest, że kiedyś Sarbinowo leżało aż 1,5 km od linii brzegowej, ale niszczycielska siła morza pochłonęła spory skrawek lądu. Dlatego teraz wieś chroniona jest przez mur oporowy ustawiony na długości 1 km wzdłuż plaży. Najcenniejszym zabytkiem Sarbinowa jest kościół z 1856 roku.

8. Smołdziński Las

Jedna z najpiękniej położonych miejscowości na polskim wybrzeżu, w samym sercu Słowińskiego Parku Narodowego, pomiędzy jeziorami Gardno i Łebsko. Wprawdzie do morza jest stąd jeszcze około 3 km, ale to miejscowość położona najbliżej latarni morskiej Czołpino. Dojdziemy do niej po drodze do plaży, przechodząc przez piękny las. A cisza, spokój i brak tłumów z pewnością warte są takiego spaceru. Nieopodal znajduje się też Wydma Czołpińska, ścieżka dydaktyczna „Latarnia” prezentująca roślinność nadmorską, Rezerwat Przyrody Mierzeja, a także zasypana przez wydmy wieś Boleniec.

smołdziński las ciche miejscowości nad Bałtykiem małe kameralne z dzieckiem

9. Rogowo

Choć nieduże, położone w zachodniej części wybrzeża Rogowo ma wiele do zaoferowania. Zlokalizowane jest na mierzei pomiędzy Morzem Bałtyckim i jeziorem Resko Przymorskie. Plaża morska jest piaszczysta i czysta, a jezioro daje duże możliwości uprawiania sportów wodnych i wędkowania. Miłośników historii zaciekawi fakt, że kiedyś istniała tu niemiecka jednostka lotnicza, a po wojnie także polski garnizon. Dzisiaj można zwiedzać tu opuszczone hangary hydroplanów. Rogowo leży w Trzebiatowsko-Kołobrzeskim Pasie Nadmorskim, chronionym obszarze siedlisk przyrodniczych.

Sprawdź również: atrakcje dla dzieci nad Bałtykiem

10. Mechelinki

Mechelinki leżą nad Zatoką Pucką. Od Gdyni oddalone są zaledwie kilka kilometrów, ale tutejsza plaża stanowi doskonałą alternatywę dla zatłoczonych trójmiejskich kąpielisk. Miłośników ryb na pewno ucieszy mały targ rybny, który funkcjonuje przy przystani rybackiej, przy której można zobaczyć też charakterystyczne kaszubskie kutry. Miejscowość znajduje się na terenie Rezerwatu Przyrody Mechelińskie Łąki, który jest częścią Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Niedaleko stąd położony jest Cypel Rewski, pozostałości nieistniejącej kaszubskiej wioski Beki czy Pałac w Rzucewie.

mechelinki gdzie spokojnie nad morzem Bałtyk kameralne miejscowości

 

Okazuje się bowiem, że wcale nie trzeba wyjeżdżać do małej miejscowości, tylko rozsądnie wybrać nocleg z dala od deptaków czy centrum rozrywkowego miasta. Dzięki temu macie dostęp do mnóstwa atrakcji, a wybierając nocleg w cichej dzielnicy zapewnicie sobie spokojny wakacyjny wypoczynek.

Zdjęcia: konkurs.czasnadmorze.pl 
 

1 opinia dla “10 spokojnych miejscowości nad Bałtykiem

  1. Zbyt mało informacji o możliwości noclegu. A także, dobrze by było podać informację, jak do tych małych miejscowości dojechać, kiedy się nie ma swojego środka lokomocji.

    Pozdrawiam, K.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Obraz CAPTCHY

*