Dzień Morza Bałtyckiego

22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody, święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, a od 1997 roku Komisja Helsińska ustanowiła tą datę również Dniem Ochrony Morza Bałtyckiego. To dzień kiedy szczególną uwagę zwraca się na problemy z niedostatkiem wody i jej zanieczyszczeniami, ale również, zwraca szczególną uwagę mieszkańców na docenienie otaczającej nas „wody”. Czasami można odnieść wrażenie, iż Polska jest odwrócona plecami do morza, podczas gdy kraje takie jak Szwecja, na każdym możliwym kroku podkreślają swoje bałtyckie położenie i znaczenie morza w wielu aspektach życia.

Szczególnie ze względów turystycznych, dostęp do morza jest nie do przecenienia. Badania wykonane przez „ARC Rynek i Opinia” wskazują, iż ponad połowa Polaków wyjeżdżających na wakacyjny wypoczynek, wybiera właśnie Bałtyk. Ponad 770 km linii brzegowej z jednymi z najpiękniejszych piaszczystych plaż o szerokości nawet ponad 130 metrów może zauroczyć niejednego turystę. A przecież same plaże to nie wszystko – wystarczy tylko chcieć, by dostrzec piękno Bałtyku. Gdy wychylimy głowę poza stragany i „budki z goframi” zauważymy prawdziwe skarby przyrody, a wśród niech aż 16 obszarów cennych przyrodniczo objętych siecią Natura 2000. Zatoka Pucka wraz z unikalnym Półwyspem Helskim, wyspy Wolin i Uznam czy Ostoja w Ujściu Wisły, która jest bezcenna dla zagranicznych „birdwatcherów” i polskich „podglądaczy ptaków”. Z kolei Słowiński Park Narodowy częściej wychwalany jest przez media zagraniczne niż polskie. Brytyjczycy w styczniowym rankingu „Guardiana” zachwycają się Słowińskim Parkiem Narodowym, jako jednym z najatrakcyjniejszych i magicznych miejsc w Polsce. Wiosna to idealny czas na odkrywanie uroków prawdziwego oblicza Bałtyku – to właśnie teraz zaczyna się sezon na aktywne zwiedzanie Wybrzeża. To najlepszy czas nad morze !

Bałtyk w liczbach:

– 05.03.2013 o godz. 03.12 w helskim fokarium przyszła na świat kolejna foka szara – liczba fok szarych w Bałtyku – ok. 24 tysięcy

– iaksymalna wysokość fali na Bałtyku wynosi do 10 m, długość 60 m (23 grudnia 2004, w czasie sztormu w rejonie północnego Bałtyku, zarejestrowano pojedynczą falę o wysokości prawie 14 m)

–  ilość wody w Bałtyku – 21.721 km3;

– 9,75 kg – tyle ważyła największa bryła bursztynu bałtyckiego znaleziona w 1860 r. w okolicach Kamienia Pomorskiego. (Obecnie okaz ten znajduje się w Muzeum Przyrodniczym Uniwersytetu im. Humboldta w Berlinie).

– największa głębokość (Głębia Landsort) – 459 m; Głębia położona najbliżej Polski – Głębia Gdańska – liczy 118 m;  Średnia głębokość- 52,3 m ;

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Obraz CAPTCHY

*