Grecja wczasy 2014 – gdzie do Grecji na wakacje?

Wszyscy zdają sobie sprawę, że Grecja jest kolebką europejskiej cywilizacji i kultury, a pamiętane jeszcze ze szkoły barwne mity tylko potęgują nasze wyobrażenia o tym kraju i sprawiają, że chcielibyśmy ujrzeć go na własne oczy. W dodatku wakacje w Grecji zawsze są pełne słońca i obfitują w niezwykłe atrakcje, przez co są wyjątkową propozycją dla każdego.

 

Tutaj naprawdę można cieszyć się doskonałym wypoczynkiem nad morzem, gdyż Grecja posiada niezwykle długą i rozwiniętą linię brzegową. Otoczona aż przez cztery morza (Egejskie, Kreteńskie, Jońskie i Śródziemne) jest pod tym względem ewenementem, a do tego w jej granicach leży około 1400 wysp, więc niemal nie sposób jest odwiedzić je wszystkie. W związku z tym wymienimy tylko te najważniejsze i najbardziej popularne wśród turystów, jak Kreta z głównym ośrodkiem – Heraklionem (tu znajduje się m.in. średniowieczna forteca wenecka oraz grób Nikosa Kazantzakisa). Kreta była kiedyś najważniejszym ośrodkiem antycznej kultury minojskiej, o czym świadczą dziś pozostałości pałacu w Knossos, zwanego też pałacem Minosa w związku z legendarnym królem. Inną równie wartą uwagi grecką wyspą jest Rodos, największa w archipelagu Dodekanezu znanego z przepięknych piaszczystych plaż. To tu stał niegdyś jeden z siedmiu cudów świata starożytnego – Kolos Rodyjski. Później, po przejęciu wyspy przez zakon Joanitów, powstała tu twierdza, której mury wraz z Pałacem Wielkich Mistrzów można podziwiać do dzisiaj. Turyści chętnie odwiedzają archipelag Cyklady, dokąd większość przyjeżdża ze względu na piękny, górzysty, powulkaniczny krajobraz, ale także po to, by po prostu poleniuchować na plaży.

Natomiast wakacje w Grecja kontynentalna oferuje nam niesamowite podróże kulturalne do jednych z najstarszych i najbardziej wartościowych zabytków naszej cywilizacji. W stolicy – Atenach znajduje się tyle wartych zobaczenia miejsc, że aż trudno wszystkie je wymienić. Nie można jednak pominąć położonego na wzgórzu zespołu Akropolu. Liczne świątyniami poświęcone starożytnym greckim bogom zastąpiły tu za czasów Peryklesa wcześniejszą cytadelę. Dzięki pozostałościom miejsc kultu można poznać specyfikę greckiej architektury z tamtego okresu. Z ważniejszych zabytków Aten warto jeszcze wymienić Świątynię Zeusa Olimpijskiego, Aeropag i Agorę, a także Akademię Ateńską. Wyjątkowo wartościowe jest też Narodowe Muzeum Archeologiczne. Drugim co do wielkości miastem Grecji są Saloniki, a tu podziwiać można Białą Wieżę, wybudowaną dla sułtana Sulejmana Wspaniałego, Łuk i Mauzoleum przeznaczone dla cesarza Galeriusza czy kościół św. Dimitriosa, patrona miasta. Będąc w Grecji nie można też nie odwiedzić Delf, miejsca kultu, w którym znajdują się ruiny świątyni Apollina, a niegdyś rezydująca tu wyrocznia decydowała o wielu wyborach Greków. Wielką wartość historyczną mają też Mykeny ze słynnym grobowcem Agamemnona czy Meteory – klasztory prawosławne położone na skałach. Zresztą niemal na każdym kroku widać tu starożytne ruiny teatrów czy świątyń.

Niemniejszym zainteresowaniem cieszą się też regiony nastawione głównie na wypoczynek nad morzem, tego typu wczasy 2013 w Grecji są okazją do beztroskiej zabawy, opalania na piaszczystych plażach, uprawiania sportów wodnych czy podziwiania pięknych widoków. Często wybierany jest Półwysep Chalkidiki z takimi miastami jak Kassandria czy Nea Moudania, Riwiera Olimpijska z Korinos i Paralią albo Tesalia z Kela Nera albo Miliną.

Czy mieliście już okazję wybrać się na wakacje 2014 do Grecji? Jak wspominacie ten wyjazd? Powiedzcie nam coś na ten temat!

Poznaj urok greckiej wyspy Rodos:  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Obraz CAPTCHY

*