Dlaczego warto skorzystać z usług domu seniora?

Niewdzięczność, bezduszność, brak czułości — to najczęściej przypisuje się członkom rodzin, którzy oddają bliskich do domu opieki. Dziś taka krytyka często bywa niesprawiedliwa. Prywatne ośrodki oferują bowiem kompleksowe wsparcie w życzliwej atmosferze. A skorzystanie z ich usług jest inwestycją w zdrowie bliskiej osoby oraz umocnienie wzajemnych relacji. Dowiedz się, dlaczego warto powierzyć seniora specjalistycznej placówce opiekuńczej.

Dom seniora to nie dom starców — pora obalić stereotypy!

Domy opieki przez lata zapracowały sobie na nie najlepszą opinię. Kojarzą się z nieprzyjazną atmosferą, samotnością, zaniedbaniem. To sprawia, że najbliżsi obawiają się korzystać z ich usług z obawy przed krytyką otoczenia. Nierzadko poświęcają swoją pracę, zdrowie, relacje wyłącznie dla spełnienia społecznych oczekiwań.

Tak nieświadomie odbierają sobie i swoim bliskim szansę na lepsze, wygodniejsze, zdrowsze życie. Prywatne domy seniora całkowicie przełamują bowiem stereotyp domu starców. Zapewniają zakwaterowanie w bardzo dobrym standardzie. Podnoszą jakość życia. A przede wszystkim — oferują fachową opiekę przez całą dobę. Czy wiesz, że osoby starsze często z własnej inicjatywy przenoszą się do takich ośrodków?

Całodobowa opieka

Główną zaletą jest głębokie poczucie bycia zaopiekowanym, jakiego doświadczają pensjonariusze. W domu — nawet jeśli mieszkają z rodziną — rzadko mogą liczyć na kompleksowe wsparcie przez cały czas. Bliscy muszą przecież zająć się pracą, gotowaniem, sprzątaniem. Bywa, że czują się z tego powodu przemęczeni, sfrustrowani, przytłoczeni odpowiedzialnością. Niestety nie służy to spokojowi seniora ani rodzinnym relacjom. Jeśli jesteś opiekunem osoby starszej i znasz to z doświadczenia — nie obwiniaj się. To zrozumiałe, że czasem czujesz złość i wyczerpanie. Z opieką nad bliskim nie musisz jednak mierzyć się sam. Zespół domu spokojnej starości chętnie przyjdzie ci z pomocą.

Senior trafi tu pod skrzydła specjalistów: fizjoterapeutów, lekarza, pielęgniarek, opiekunów, kucharzy, psychologa. Dotąd ty musiałeś spełniać większość tych ról. Teraz możesz być spokojny. Bliska ci osoba otrzymuje dokładnie taką pomoc, jakiej obecnie potrzebuje. A ty nie musisz już poświęcać się ponad swoje siły. Wsparcie w codziennych czynnościach Senior uzyskuje wsparcie nawet w pozornie prostych codziennych czynnościach. Opiekun pomaga mu wstać z łóżka, ubrać się, umyć. Dzięki temu osoba starsza nie forsuje swojego ciała, ryzykując kontuzją. Zaczyna dzień z mniejszym bólem i wysiłkiem. Ze świadomością, że zawsze może zgłosić się po wsparcie. Jednocześnie nie traci przy tym poczucia prywatności. Pracownicy podchodzą do każdego pensjonariusza z szacunkiem. Uważają, aby nie naruszyć granic jego intymności. Dzięki temu senior czuje się swobodnie i bezpiecznie.

Zdrowa dieta

Codziennie wzmacnia też swoje ciało zdrowym, zbilansowanym, dostosowanym do jego potrzeb posiłkiem. Dla opiekunów ustalenie jadłospisu i przygotowanie jedzenia jest często najtrudniejszym zadaniem. Może tak jak wielu z nich masz wątpliwości, czy dania spełniają zalecenia i służą choremu. Może i tobie brakuje czasu i sił na gotowanie osobnych potraw. A odpowiednio zbilansowana dieta to przecież podstawa dobrego zdrowia! Dlatego w ROSE Senior Resort menu ustala dietetyk kliniczny zgodnie z wymaganiami żywieniowymi pensjonariuszy. Potrawy są nie tylko pożywne i we właściwych porcjach, ale też dobrze znane w kuchni polskiej. Nad ich jakością i wykonaniem czuwa doświadczona szefowa kuchni z zespołem niezawodnych kucharzy. Dzięki temu, że posiłki są zawsze świeże, przyrządzone z lokalnych składników i nasycone domowymi aromatami seniorzy chętnie je zjadają.

Opieka zdrowotna

Zbilansowane menu to tylko jeden ze sposobów, aby zadbać o zdrowie seniora. W domu spokojnej starości pensjonariusze są też pod stałą opieką lekarza rodzinnego. A w ośrodkach o wyższym standardzie mają również dostęp do rehabilitacji. Przykładem jest ROSE Senior Resort — nowoczesny dom seniora nad morzem z gabinetem rehabilitacyjnym, profesjonalnym sprzętem oraz salą fitness i siłownią do ćwiczeń. Dzięki temu osoby starsze nie muszą już czekać długich miesięcy na zabiegi rehabilitacyjne. Przestają też tracić czas w przychodniach na wizytę lekarską. Regularnie dbają o swoją kondycję, stale podnosząc sprawność fizyczną i poziom sił witalnych.

Wsparcie psychologa

Nie tylko dolegliwości ze strony ciała są jednak codziennością seniorów. Fizyczny ból, nieuchronność starzenia się, świadomość upływającego czasu… To wszystko często znajduje odbicie w kondycji psychicznej. Może przejawiać się obniżonym nastrojem, niepokojem, rozdrażnieniem, smutkiem. Gdy bliskim przychodzi mierzyć się z tymi emocjami, bywają zagubieni. Trudno im okazać wsparcie, czułość, zrozumienie. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi psycholog. Dzięki doświadczeniu w pracy z osobami starszymi wie, co przeżywają. I, co najważniejsze, potrafi podnieść ich na duchu. Z tego powodu pensjonariusze domu opieki mogą zawsze skonsultować swoje trudności ze specjalistą.

Kontakt z duchownym

Wielu starszym osobom podobną ulgę przynosi rozmowa z kapłanem. Duchowość nadaje sens cierpieniu. A kojące słowa duszpasterza mogą dodać sił do stawienia czoła wyzwaniom. W wielu domach opieki regularnie są odprawiane msze święte. Ksiądz odwiedza też pensjonariuszy, którzy potrzebują wysłuchania. W ROSE Senior Resort mieszkańcy mają dodatkowo sposobność, aby w ciszy poświęcić czas na modlitwę. Służy do tego najdalej wysunięta na północ kaplica w Polsce. Charakterystycznym elementem jej wyposażenia jest rzeźba przedstawiająca naturalnych rozmiarów Jezusa Frasobliwego.

Umocnienie relacji

Kompleksowa opieka obejmująca wiele sfer codziennego funkcjonowania znacząco podnosi jakości życia i daje poczucie bezpieczeństwa. Zyskuje je zarówno senior, jak i osoby z jego otoczenia. Świadomość, że bliska osoba jest pod dobrą opieką, skutecznie uwalnia bowiem od zmartwień. Nie musisz przejmować się, czy zjadła posiłek. Nie musisz już jej przypominać o zażyciu lekarstw. Przestajesz się martwić, że pod twoją nieobecność zemdlała, skaleczyła się albo została oszukana przez domokrążców. Mając ten spokój w sercu, możesz nabrać chęci na pogłębienie relacji z mamą, tatą, babcią czy dziadkiem. Wolny od zmęczenia i złości na nowo odkrywasz w sobie bezwarunkową miłość i empatię. Bez ogromu obowiązków do wykonania znajdujesz czas na rozmowy i wspomnienia. ROSE Senior Resort daje Wam na to przestrzeń w sali do wypoczynku, podczas spacerów po zielonym terenie ośrodka czy pobliskiej plaży.

Wspierające towarzystwo

A gdy wyjeżdżasz? Nie musisz się obawiać, że senior poczuje się głęboko samotny. Na co dzień cieszy się przecież towarzystwem opiekunów i innych pensjonariuszy. To ze współmieszkańcami spędza czas na posiłkach, warsztatach terapii zajęciowej, wspólnych przechadzkach, zajęciach ruchowych albo w trakcie wolnych chwil błogiego odpoczynku.

W ROSE Senior Resort dla pensjonariuszy są organizowane również dodatkowe, integrujące aktywności. To m.in. koncerty, spotkania z dziećmi, warsztaty z młodzieżą, wycieczki w okoliczne miejsca. Senior ma okazję w tym czasie poznać nowe osoby, podzielić się swoim doświadczeniem. Daje mu to poczucie głębokiej przynależności. Utwierdza w przekonaniu, że jego obecność jest ważna, a życie ma sens. Zachowuje przy tym prawo do prywatności i możliwość regularnego spędzania czasu tylko ze sobą.

Dlaczego warto skorzystać z usług ROSE Senior Resort?

Może nie tak postrzegałeś wcześniej dom seniora. Na szczęście czasy się zmieniają. I obecnie prywatne domy opieki są budowane na szacunku, empatii, zrozumieniu. Standard, jaki oferują, nierzadko przewyższa warunki panujące we własnym domu. ROSE Senior Resort daje tego potwierdzenie. Wygodę zapewniają pensjonariuszom nowocześnie zaaranżowane pokoje wyposażone w:

  • łóżko rehabilitacyjne,
  • łazienkę dostosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnością,
  • system przywoływania personelu,
  • telewizję i internet.

Za dobre samopoczucie mieszkańców odpowiada zaś zaangażowany personel, doskonała kuchnia oraz bliskość natury. Mieszkańcy sycą wzrok zielenią drzew i błękitem morza z punktu widokowego. Odpoczywają w plenerze na terenie ośrodka. Dbają o sprawność w sali do ćwiczeń i odpoczywają w specjalnej sali. Do ich dyspozycji są: lekarz rodzinny, fizjoterapeuta, pielęgniarki, opiekunki, psycholog oraz kapłan. Tak każdego dnia senior otrzymuje to, co niezbędne do życia w lepszym zdrowiu i lekkości.

Więcej informacji: www.roseseniorresort.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Obraz CAPTCHY

*