Gdzie nocować pod namiotem nad morzem?

 Wakacje na łonie natury przynoszą wiele ukojenia – zwłaszcza wszystkim tym, którzy na co dzień żyją w dużych miastach. Uciekając przed wielkomiejskim zgiełkiem, warto wybrać się na wypoczynek pod namiotem. Jak się okazuje, zainteresowanie taką formą odpoczynku wcale nie maleje – wręcz przeciwnie, w ostatnich latach moda na nie powróciła! Dlatego też postanowiliśmy wskazać naszym czytelnikom parę ciekawych miejsc, w których można rozbić namiot nad polskim morzem. Zapraszamy do lektury!

Gdzie w Polsce wybrać się pod namiot?

Mimo iż w naszym kraju spanie pod namiotem nie jest prawnie zakazane, niestety niewiele jest takich miejsc, w których można nacieszyć się urokami biwakowania na dziko. Chyba że nie ma się żadnych oczekiwań i zależy nam tylko na tym, by zaliczyć noc pod namiotem obojętnie gdzie. Miejsc w Polsce, w których legalnie można rozłożyć namiot, nie brakuje. Jeżeli jednak chodzi o pola biwakowe – tych jest znacznie mniej. Zwłaszcza nad polskim morzem, gdzie królują hotele, ośrodki wczasowe i kwatery wypoczynkowe. Dlaczego? Niestety w wielu przypadkach sam namiot i śpiwór nie wystarczą. Do biwakowania potrzebne jest również odpowiednie zaplecze sanitarne oraz dostęp do prądu. 

Gdzie biwakować nad polskim morzem?

Miejscowości nadmorskie cieszą się ogromnym zainteresowaniem – zwłaszcza w okresie letnim, kiedy zaczynają tętnić życiem. I choć nad Bałtyk jeździ się głównie po to, by odpocząć w nieco bardziej wygodnych warunkach, na szczęście ostało się jeszcze kilka miejscowości, w których można rozłożyć namiot. Zgodnie ze statystykami GUSu, w zeszłym roku nad polskim morzem czynnie działało aż 73 pola namiotowe! Gdzie można je znaleźć? Największe ich zagęszczenie znajduje się na Półwyspie Helskim, ale można je znaleźć również i w innych regionach. Największą popularnością wśród biwakowiczów cieszą się od lat Władysławowo, Łeba, Chałupy, Jastarnia oraz Jurata. W województwie zachodniopomorskim na szycie listy królują: Ustronie Morskie, Mielno oraz Kołobrzeg. Większość z nich to duże kurorty, w których nie zabraknie atrakcji dla całej rodziny.

Wyjazd pod namiot – o czym pamiętać?

 

Wbrew pozorom wyjazd pod namiot to nie taka "bułka z masłem", jak wielu się wydaje… Biwakowanie wymaga nie tylko odpowiedniego nastawienia, czy przygotowania, ale również i wiedzy. Okazuje się bowiem, że ot, tak bowiem nie można sobie rozłożyć namiotu w dowolnie wybranym przez siebie miejscu. Biwakowanie uregulowane jest w Polsce szeregiem przepisów, które wyraźnie mówią o tym, w jakich miejscach można rozstawić namiot. Zgodnie z prawem można to uczynić jedynie w miejscach do tego wyznaczonych – np. na polach namiotowych. W pozostałych przypadkach można tego dokonać jedynie za zgodą właściciela terenu. Pod żadnym pozorem nie można również spać pod namiotem na terenie parków narodowych, krajobrazowych, wydmach, plażach oraz klifach. W przeciwnym razie można za to otrzymać nawet do kilkuset złotych mandatu.  Przed wyjazdem pod namiot należy również zabrać wszystkie odpowiednie ku temu sprzęty – pogoda nad polskim morzem lubi zaskakiwać, więc warto zabrać ze sobą ubrania na deszczowe i pochmurne dni. Modne, wiosenne kurtki na sezon 2021 można znaleźć na wskazanej przez nas stronie internetowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Obraz CAPTCHY

*