Punkt widokowy Gdańsk – zobacz panoramę Gdańska z Grodziska!

O tym, że Gdańsk posiada jedną z najładniejszych starówek w Polsce, a być może i w Europie, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Ale możliwość zobaczenia jej ze specjalnie przygotowanego punktu widokowego sprawia, że jeszcze bardziej docenia się jej piękno. 

punk widokowy gdańsk panorama miastaWznosząca się na 46 metrów niezwykła Góra Gradowa (niem. Hagelsberg) znajduje się na terenie historycznego Grodziska. Jego początki sięgają już XVI wieku, ale to w wieku XIX powstały słynne pruskie fortyfikacje w kształcie, jaki znamy do dzisiaj. Na samej Górze Gradowej mieści się Bastion Jerozolimski, którego zadaniem było osłanianie murów miejskich. W 2000 roku ustawiono tu charakterystyczny krzyż millenijny i od tego czasu miejsce to stało się rozpoznawalnym punktem widokowym, z którego rozciąga się panorama Starówki, słynnej Stoczni Gdańskiej i Śródmieścia. Niemal na samą górę można dojechać samochodem, co ułatwia wejście osobom o ograniczonej sprawności. Obok znajduje się też miejski park ze stawem, będący pozostałością po dawnej fosie.
 

W obrębie kompleksu Grodziska, w bezpośrednim sąsiedztwie Góry Gradowej działa też Centrum Hewelianum, nazwane na cześć gdańskiego astronoma, Jana Heweliusza. Podobnie jak on, zajmuje się ono nauką, w nowoczesny sposób popularyzując wiedzę z fizyki, chemii, matematyki, astronomii czy historii. Organizuje także wystawy multimedialne, pokazy science show i zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Będą one niezwykle atrakcyjne zwłaszcza dla najmłodszych, którzy mogą dzięki temu rozwijać swoje zainteresowania. Zwiedzanie z przewodnikiem i poszczególne zajęcia przeznaczone są dla grup zorganizowanych.
Sprawdź przewodnik: Pomorze – atrakcje dla dzieci
 
Centrum-Hewelianum-Gdańsk  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Obraz CAPTCHY

*