Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Polskiego Morza w Swarzewie


Swarzewo jest niewielką nadmorską miejscowością leżącą niedaleko Pucka, ale spośród wielu innych wyróżnia się niezwykłym sanktuarium, które dla wszystkich ludzi morza było i jest niezwykle ważnym miejscem, nazywanym nieraz nawet „Kaszubską Częstochową”.

Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Polskiego Morza w SwarzewieZbudowany w 1880 roku neogotycki kościół z 40-metrową wieżą jest atrakcją samą w sobie, ale tak naprawdę to figura Matki Boskiej Swarzewskiej, zwana też Matką Boską Królową Polskiego Morza, jest tym, co przyciąga tu licznie wiernych i pielgrzymów z całej Polski. Z jej przybyciem do Swarzewa wiąże się przekazywana z pokolenia na pokolenie legenda. Podczas wyjątkowo groźnego sztormu żeglarze na jednym z żaglowców mieli modlić się o ocalenie do okrętowej figury. Ta wysłuchawszy ich próśb, sprowadziła ich bezpiecznie na ląd, a ci dla uczczenia tego wydarzenia ustawili ją w miejscu cudu, obok wiejskiej studzienki. Mieszkająca tutaj ludność zbudowała jej kapliczkę i od tej pory modliła się do niej. Dzisiejsza kapliczka została postawiona w tym samym miejscu i pochodzi z 1775 roku, woda wypływająca ze znajdującej się w środku studzienki ma ponoć uzdrawiającą moc.
 

Dzieje figury wykonanej prawdopodobnie w XV wieku były bardzo burzliwe, przez wiele lat była przenoszona, musiała być też ukrywana przed najeźdźcami, ale zawsze wracała do Swarzewa. Modlili się do niej żołnierze Hallera po zaślubinach Polski z morzem, a w 1922 roku prezydent Stanisław Wojciechowski. Marynarze zabierali plakietki z jej wizerunki na każdy statek. Dziś znajduje się na głównym ołtarzu, za obrazem Madonny Tronującej z Dzieciątkiem, który opuszczany jest podczas niedzielnej mszy oraz pancerną szybą (podobnie jak Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze). Odwiedzając Półwysep Helski i okolice warto zajrzeć do swarzewskiego kościoła, aby zobaczyć świętą figurę i uczestniczyć w nabożeństwie. Wspaniale i kolorowo wyglądają także tutejsze odpusty, odbywające się w niedziele po 16 lipca i 8 sierpnia.
 
Sprawdź pozostałe atrakcje w Swarzewie
 
 

VN:F [1.9.16_1159]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obraz CAPTCHY

*