Czas nad morze - Sztorm na Bałtyku

Sztorm na Bałtyku

Morze Bałtyckie jest naturalnym kierunkiem dla turystów podczas letnich wakacji, wiadomo też, że pięknie wygląda zimą, ale tylko jesienią można zobaczyć tak niezwykłe zjawisko jak sztorm w całej okazałości.

Zobacz koniecznie – łódź ratunkowa pod falami – 25 sek!!!:

Czas nad morze - Sztorm na Bałtyku

Zdarza się to naprawdę często, z tego względu, że Bałtyk jest morzem śródlądowym i przez wąskie cieśniny wymiana wód następuje bardzo powoli. Efektem tego jest wysoki poziom wody, wyższy niż np. w Oceanie Atlantyckim. Sztormy na Bałtyku są zazwyczaj krótkie, ale bardzo burzliwe, wysokość fali sięga wówczas 10 m, a w 2004 roku zarejestrowano rekordową falę wysokości 14 m! Wiatr wieje wówczas z siłą nawet 12 stopni w skali Beauforta. Zjawisko to wygląda pięknie, ale dla ludzi morza i mieszkańców wybrzeża potrafi być straszne. Dobrym przykładem na to są liczne klify powstałe w wyniku podmywania, a także znajdujący się na jednym z nich kościół w pobliżu miejscowości Trzęsacz. Kiedyś budowany był z dala od morza, a dziś zostały po nim tylko ruiny, ostatnie osunięcie ściany miało miejsce podczas sztormu w 1994 roku. Bardzo silny sztorm potrafi połamać drzewa, zniszczyć łodzie i infrastrukturę przy brzegu, czego w 2009 roku doświadczył Sopot. Słynne molo zostało wtedy w dużym stopniu zniszczone. Niebezpieczne jest także żeglowanie podczas sztormu, w 1993 roku zdarzył się niespotykanie silny sztorm, który zatopił prom Jan Heweliusz.

Zobacz, jak sztorm niszczył sopockie molo, na szczęście jest już naprawione:

 

Widoku sztormu obserwowanego jesienią z bliska nie da się opisać. Morze wdziera się na plażę, tworzą się kłęby pary, woda tryska wszędzie, a fale wyglądają jak rzucające się do ataku potwory. Jak mówią marynarze, morze chce się wtedy połączyć z niebem. Na szczęście większość sztormów nie jest aż tak niebezpieczna i bez problemu można oglądać je z plaży, a w miejscowości Rewal znajduje się malowniczo położony na klifie taras widokowy, z którego sztorm wygląda przepięknie i zatrważająco zarazem.

 

Czy widzieliście kiedyś sztorm na Bałtyku na własne oczy? Może chcecie o tym opowiedzieć? Chętnie dowiemy się, jakie były wasze wrażenia!
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Obraz CAPTCHY

*