Gdzie Bałtyk otula Krainę 44 wysp

Świnoujście jest jedynym miastem w Polsce leżącym na 44 wyspach. Na największej z nich, wyspie Uznam, dzielonej z niemieckim sąsiadem, ulokowało się centrum miasta. Warunki naturalne sprawiają, że możliwości spędzenia wolnego czasu w Świnoujściu jest wiele, bez względu na porę roku.


Do dyspozycji rowerowych pasjonatów są przyjemne i stosunkowo mało forsowne szlaki miejskie, pozwalające na zwiedzanie Świnoujścia. Wycieczka do portu jachtowego, w którym cumują jednostki polskie i zagraniczne, to jedna z najprzyjemniejszych wycieczek.


Z pierwszymi oznakami wiosny na liczne ścieżki rowerowe
łączące najważniejsze punkty kurortu – śródmieście, port, dzielnicę nadmorską i przejścia graniczne z niemieckimi miejscowościami – wyruszają rowerzyści. Wielu z przyjeżdżających zwiedza w ten sposób miasto i okolice. Wcale nie trzeba mieć własnego roweru, by swobodnie poruszać się po krainie 44 wysp. W mieście funkcjonuje wiele wypożyczalni a dzięki nowoczesnemu transgranicznemu systemowi Usedom Rad można wypożyczyć rower w jednym z 40 samoobsługowych punktów rozlokowanych na całej wyspie Uznam i zostawić w innym dowolnym miejscu po niemieckiej, czy polskiej stronie wyspy.


Wycieczka do prawobrzeżnej części miasta, na wyspę Wolin, to m.in. możliwość zwiedzenia części „Twierdzy na wyspach” – Fortu Gerharda. Unikatowy w skali światowej zespół zabytkowych budowli militarnych to żywa lekcja historii. 

Niezapomniane wrażenia zapewni wycieczka, wzdłuż brzegu, morza najdłuższą w Europie transgraniczną promenadą. Wyruszając ze Świnoujścia wygodną ścieżką prowadzącą przez wypoczynkowo – uzdrowiskową część miasta , dojeżdża się do platformy widokowej na pasie granicznym, na którym ustawiona jest brama symbolizująca otwarcie granic. Dalsza część ścieżki biegnie po stronie niemieckiej wyspy, docierając do nadmorskich dzielnic miasteczek: Ahlbeck, Heringsdorf i Bansin. Zarówno w Świnoujściu, jak i w przygranicznych niemieckich miastach można podziwiać urokliwą architekturę uzdrowiskową z przełomu XIX i XX wieku.

Gości pragnących odpoczynku od promenadowego zgiełku i szukających bliskiego kontaktu z naturą Kraina 44 Wysp zaprasza na swoje południowe krańce, dokąd prowadzą szczególnie urokliwe krajobrazowo szlaki rowerowe. Pierwszy z nich, zwany „Świdny Las”, wiedzie wzdłuż najbardziej wysuniętego na południowy zachód cypla wyspy Uznam, w pobliżu rezerwatu przyrody „Karsiborskie Paprocie”, a następnie do falochronu, wychodzącego niemal pół kilometra w głąb Zalewu Szczecińskiego. Drugi szlak to trasa dookoła wyspy Karsibór, podczas której zwiedzić można m.in. basen U-bootów z czasów drugiej wojny światowej, rezerwat ptaków „Karsiborska Kępa”, XIX-wieczny, wiejski cmentarzyk ewangelicki i zabytkowy kościółek.


Heringsdorf jedno z trzech miejscowości tuż za granicą Świnoujścia,  które określane są – ze względu na swoja historię mianem „Cesarskich Uzdrowisk”
Niemiecka część wyspy Uznam i wyspa Wolin z mocno pofałdowanym terenem i z mnóstwem przewyższeń to spore wyzwanie także dla rowerowych pasjonatów uprawiających kolarstwo górskie. Malownicze trasy wśród lasów rozciągających się pomiędzy Świnoujściem i Bansin czy też sięgające kilkudziesięciu metrów nad poziom morza wzniesienia w Wapnicy i Zalesiu zapewnią mocne wrażenia najbardziej wymagającym.

Zbliżający się długi majowy weekend to doskonała okazja do odwiedzenia Świnoujścia i poznania uroków Krainy 44 wysp.

W okolicach Fortu Gerharda znajduje się też wybudowana w latach 1854-57 latarnia morska – najwyższa na polskim wybrzeżu i jedna z najwyższych w Europie. Na szczyt 65-metrowej budowli prowadzi 308 schodów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Obraz CAPTCHY

*