Karwia

Czas nad morze - KarwiaPołożona nieco na zachód od Jastrzębiej Góry Karwia posiada doskonałe walory klimatyczne i krajobrazowe dla wypoczywających nad morzem turystów. Ta niewielka miejscowość latem przyciąga dużą liczbę wczasowiczów, którzy wyjeżdżają zadowoleni i potem chętnie tutaj wracają. O wsi wspomina się już w 1274 roku, a wiadomo, że pod koniec XVI wieku starosta pucki Jan Wejher sprowadził tu Holendrów, którzy zbudować mieli system melioracyjny dla pobliskich bagien. Pozostali oni w osadzie przez następne stulecia. Gdzieś w latach 30-tych XX wieku Karwia z wsi rybackiej zaczęła przekształcać się w kurort i w niedługim czasie miała już rzesze wielbicieli. W 1957 roku wreszcie został otwarty tu kościół, dzięki czemu mieszkańcy nie musieli już jeździć do pobliskich miejscowości i tym samym uniezależnili się, co wpłynęło też na prestiż Karwi. 
 
Bez trudu znajdziemy tu pokój w pensjonacie czy kwaterze prywatnej, są tu też ośrodki wczasowe i domki letniskowe do wynajęcia. W licznych punktach gastronomicznych można zjeść świeżą rybę prosto z morza. Głównym atutem miejscowości jest wspaniała szeroka plaża nad otwartym morzem, na której znajduje się zjeżdżalnia dla dzieci i wypożyczalnia sprzętu wodnego. Zaraz przy niej mieszczą się wydmy porośnięte sosnowym lasem, który jest świetnym miejscem na przechadzkę.

Karwia jest położona na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, dzięki czemu podziwiać można tu wspaniałą przyrodę – rzadkie okazy roślinności. W lesie położonym między miastem a plażą rosną drzewa o wyjątkowych, „powykręcanych” kształtach spowodowanych silnym wiatrem. Taka osobliwość z pewnością przypadnie do gustu dzieciom. W okolicy znajduje się kilka ciekawych rezerwatów florystycznych utworzonych dla ochrony wyjątkowo wartościowych gatunków – „Woskownica Bielawskiego Błota” z krzewem torfowiskowym woskownica europejska, „Moroszka Bielawskiego Błota” z występującą głównie w tundrze maliną moroszką i rezerwat „Zielone”, w którym znajdziemy rzadkie okazy wiciokrzewu pomorskiego. Niedaleko tego ostatniego rezerwatu znajduje się też pomnik przyrody objęty ochroną – jeden z największych głazów na Pomorzu, mający ponad 20 m obwodu i około 3,5 m wysokości. Zatem w Karwi spodoba się zarówno miłośnikom zabawy i słońca, jak i kochającym przyrodę. A do których wy się zaliczacie? Czy i wam odpowiadałaby Karwia?
 
Czas nad morze - Karwia
 
Ciekawe miejsca w Karwii:
Kościół św. Antoniego Karwia
Rezerwat „Woskownica Bielawskiego Błota”
Rezerwat „Moroszka Bielawskiego Błota”
Rezerwat „Zielone”
Powykręcane drzewa w lesie koło plaży Karwia

 

2 opinii dla “Karwia

  1. Polecam Wille Leosta-dom położony niopodal plaży, piękne , wygodne pokoje o wysokim standardzie!!!!Mili własciciele!!!

  2. Strzeżcie się kwatery pod nazwą „Kleks”! Brud, smród i właścicielka obgadująca turystów, straszna kobieta…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Obraz CAPTCHY

*