Szczoteczka elektryczna czy soniczna – którą spakować do wakacyjnej walizki?

 Mycie zębów jest czynnością wykonywaną codziennie przez każdego z nas. W tym celu można używać różnych szczoteczek – zarówno manualnych, jak również elektrycznych, które z pewnością są bardziej zaawansowane technologicznie. Te drugie cieszą się dużym uznaniem, zwłaszcza wśród osób ceniących codzienną higienizację jamy ustnej. Posiadają one bowiem szereg funkcji, dzięki którym zwiększają bezpieczeństwo mycia zębów, a także efektywność tego procesu. Wśród nich wyróżnia się tradycyjne szczoteczki elektryczne oraz szczoteczki soniczne. Czym różni się jedna od drugiej oraz na którą lepiej się zdecydować?

 

Szczoteczka elektryczna – cechy

Szczoteczka elektryczna to taki typ szczoteczki, który jest zasilany akumulatorowo. W zależności od zastosowanej technologii mechanizm ten generuje ruchy głowicy szczoteczki lub jej włosia. W ramach szczoteczek elektrycznych wyróżnia się szczoteczki rotacyjne, soniczne oraz ultradźwiękowe. 

Najczęściej ze szczoteczkami elektrycznymi kojarzone są jednak szczoteczki rotacyjne. Ten typ szczoteczek cechuje okrągła główka czyszcząca. Podczas mycia zębów wykonuje ona szybkie, rotacyjne ruchy. Dzięki ich dużej intensywności zęby czyszczone są dokładnie

Szczoteczka soniczna – na czym polega?

Drugim rodzajem szczoteczek elektrycznych są szczoteczki soniczne. Wykorzystywana jest w nich technologia fal dźwiękowych. W związku z powyższym szczoteczka soniczna generuje drgania dźwiękowe, które końcówki włosia wprawiają w ruch wymiatający. Ruch jest bardzo szybki, dzięki czemu usuwana jest płytka nazębna oraz uporczywe osady. Natężenie drgań powoduje bowiem, że wewnątrz jamy ustnej powstają miliony mikropęcherzyków powietrza, pozwalających oczyścić nawet trudno dostępne miejsca jamy ustnej

Szczoteczka elektryczna a soniczna – jakie są różnice?

Choć zarówno zwykła szczoteczka rotacyjna, jak i szczoteczka soniczna to szczoteczki elektryczne, to wiele je różni. Jest w nich bowiem zastosowana inna technologia, mają inny kształt główki czyszczącej oraz inną technikę szczotkowaniaSzczoteczka elektryczna czyści bowiem zęby w sposób mechaniczny, poprzez ruch oscylacyjno-rotacyjny lub pulsacyjny. Ruch ten może niekiedy powodować podrażnienie dziąseł, dlatego bardzo ważne jest, aby wykorzystywać odpowiednią technikę szczotkowania oraz posiadać szczoteczkę z czujnikiem siły nacisku. Szczoteczka soniczna wykorzystuje natomiast fale dźwiękowe, które powodują, że włosie szczoteczki jest wprawiane w ruch wymiatającyRozbija on płytkę nazębną oraz usuwa przebarwienia i osady. Co więcej, ruch ten uważany jest przez dentystów za właściwą technikę szczotkowania zębów, bowiem odpowiednio czyści je, a ponadto jest bezpieczny dla dziąseł

Jeżeli chodzi o kształt główki czyszczącej, to szczoteczka rotacyjna posiada okrągłą główkę, natomiast szczoteczka soniczna – główkę o podłużnym kształcie, zbliżonym do kształtu tradycyjnej, manualnej szczoteczki. Należy także wskazać, że końcówki do szczoteczek mogą różnić się od siebie pod względem twardości zastosowanego włosia oraz ułożenia włókien, co nie pozostaje bez znaczenia dla intensywności czyszczenia zębów.  

W obu przypadkach można nabyć szczoteczkę posiadającą dodatkowe funkcje, chociażby umożliwiające kontrolę czasu szczotkowania, siły nacisku czy pozwalające na prowadzenie statystyk dotyczących mycia zębów przy użyciu nowoczesnych aplikacji. Jedną z takich nowoczesnych, wielofunkcyjnych szczoteczek jest model Oral-B iO.

Którą szczoteczkę wybrać – rotacyjną czy soniczną?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Zarówno technologia szczoteczki rotacyjnej, jak i sonicznej mają swoje zalety oraz wady. W związku z powyższym przed dokonaniem zakupu należy poznać podstawowe różnice technologiczne między wskazanymi typami szczoteczek, a następnie wybrać właściwą dla siebie, biorąc pod uwagę swoje indywidualne potrzeby oraz stan zdrowia jamy ustnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Obraz CAPTCHY

*