Najpiękniejsze plaże w Polsce – gdzie są zlokalizowane?

 Morze, szum fal i piękna plaża – czyż nie jest to opis idealnych wakacji? Jeśli należysz do grupy, która tak właśnie sądzi, musisz wiedzieć, gdzie zlokalizowane są najpiękniejsze plaże w Polsce. Oto kąpieliska, które zdecydowanie warto odwiedzić – sprawdź, co jest w nich wyjątkowego i jakie atrakcje czekają dookoła!

 

Jakie najpiękniejsze plaże w Polsce warto zobaczyć?

 

  • Łeba

Łeba słynie przede wszystkim z wyjątkowych ruchomych wydm. Są największym w Europie tego typu kompleksem, który chroniony jest ramieniem Słowińskiego Parku Narodowego. W samym mieście są zaś trzy naprawdę piękne kąpieliska – centralne przy plaży „A”, kolejne przy plaży „B” oraz plaży „C”. Wszystkie są szerokie i bogate w miękki, delikatny piasek. 

Zdecydowanie najpopularniejsza jest plaża „A”. Jest strzeżona, a jej okolice są znakomicie zagospodarowane – smażalnie ryb, restauracje, sklepiki, wypożyczalnie sprzętów wodnych itd. Strzeżona jest także plaża „B”, a znajdujące się na niej atrakcje to m.in. zjeżdżalnie, trampoliny, place zabaw – idealne miejsce dla rodzin z dziećmi. Co więcej, to właśnie z niej można prostą drogą dojść do wspomnianych wydm. Najmniej popularna i niestrzeżona jest zaś plaża „C” – jednocześnie jest jednak najbardziej kameralna, w sam raz dla osób, które szukają spokoju i ciszy. 

 

  • Chałupy

Chałupy, znajdujące się na Mierzei Helskiej, pod wieloma względami są wyjątkowe. Niegdyś słynęły z plaży nudystów (która zresztą wciąż funkcjonuje!). Obecnie są zaś przede wszystkim mekką dla wind- i kitesurferów. Znajduje się tam wiele szkółek, wypożyczalnie sprzętów i znakomicie przygotowana infrastruktura turystyczna. Tego wszystkiego nie byłoby jednak bez odpowiednich warunków – Zatoka Pucka to świetne, spokojne, a jednocześnie odpowiednio wietrzne miejsce do uprawiania różnego rodzaju sportów wodnych. 

Dodatkowo okoliczne widoki zapierają dech w piersiach! Tym bardziej że w zasadzie w Chałupach znajdują się dwie z najpiękniejszych plaż w Polsce. Jedna po południowej stronie helskiego cypla, dająca dojście do wody od strony wspomnianej Zatoki Puckiej, druga zaś od północy – otwiera przestrzeń na otwarte wody Bałtyku. 

 

  • Jarosławiec

W Jarosławcu niewątpliwie jest najpiękniejsza plaża w Polsce wśród tych usypanych sztucznie – bo jedyna! Powstała zaledwie przed kilkoma laty i była ogromną inwestycją, po której zakończeniu zaczęto uznawać Jarosławiec za „polski Dubaj”. Tego typu plaża to wyjątkowe zjawisko, ponieważ nie jest prostą sprawą usypanie na morzu takiej konstrukcji z piasku, która będzie potrafiła przetrwać sztormy i sprzeciwić się ogromnej sile wody. Druga taka w Europie znajduje się tylko w Holandii. 

Nie jest to jednak zjawisko do podziwiania wyłącznie z perspektywy technicznej. Wręcz przeciwnie – to przebywanie tam daje największą przyjemność. W Jarosławcu jest przepiękny, niezwykle miły dla ciała, drobny piasek. Kąpielisko jest bardzo szerokie, dające duży komfort. Co ważne, jest to też jedno z najczystszych miejsc do kąpieli na polskim wybrzeżu. 

 

  • Świnoujście

To najbardziej wysunięte na północny zachód miasto w naszym kraju, mające status uzdrowiska i leżące na 44 wyspach i wysepkach (największe oraz zamieszkałe to: Uznam, Wolin i Karsibór). 

Ogromnym plusem tamtejszej plaży jest jej szerokość – ma około 200 m i znajduje się w czołówce polskich plaż w tej właśnie kategorii. Co więcej, z biegiem czasu prawdopodobnie będzie jeszcze szersza, ponieważ każdego roku zwiększa się wskutek cofania się morza. Co się z tym wiąże, kąpielisko w Świnoujściu jest dość płytkie – idealne na wakacje z dziećmi. Dodatkowo bałtyckie wody są w tym miejscu najcieplejsze na całym wybrzeżu, a dookoła jest pełno atrakcji, wypożyczalni sprzętów wodnych, restauracji. Wszystko to zwieńczone jest zaś Błękitną Flagą, którą kąpielisko na wyspie Uznam otrzymuje od wielu lat. Świadczy ona m.in. o odpowiedniej czystości wody, bezpieczeństwie oraz trosce o środowisko naturalne.

Najpiękniejsze plaże w Polsce – jak zaplanować urlop?

Warto pamiętać, że wakacje nad morzem to co roku pomysł wielu tysięcy turystów, a wszystkie opisane tu najpiękniejsze plaże w Polsce znajdują się w miejscach, które są bardzo popularne. Dlatego warto swój urlop zaplanować z wyprzedzeniem. Można to zrobić np. poprzez portale typu Travelist. Jest to strona pierwszego tego typu travelowego klubu w Polsce, na której pojawiają się oferty wielu noclegów. Wystarczy wpisać hasło, np. hotele spa nad morzem i przebierać w dziesiątkach atrakcyjnych ofert. Duża część z nich ma możliwość bezpłatnej anulacji. Jeśli więc nawet plany za kilka tygodni ulegną zmianie, nie będzie problemu z odwołaniem wyjazdu. 

Co więcej, wspomniane tu oferty Travelist są też pełne rabatów – przykładowo we wspomnianym Świnoujściu można znaleźć nocleg z obniżką w wysokości niemal 60%. Dzięki temu, nawet jeśli nie ma się wielkiego budżetu, można zobaczyć najpiękniejsze plaże w Polsce i zasmakować wyjątkowego klimatu nadbałtyckiego wybrzeża!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Obraz CAPTCHY

*