Żywe Muzeum Ceramiki Kaszubskiej

Niezwykła historia rodu Neclów stała się inspiracją do otwarcia Muzeum Ceramiki Kaszubskiej w Chmielnie. Znajdziemy tu nie tylko wspaniałe eksponaty w postaci wyrobów ceramicznych różnego rodzaju, będziemy mogli także na własne oczy przekonać się, jak wyglądała kiedyś praca garncarza.

 muzeum-wystawa-NecelTradycje garncarskie w rodzinie Neclów sięgają już 10 pokoleń. Pod koniec XIX wieku do Chmielna przybył Franciszek Necel, a po kilku latach udało mu się otworzyć własny warsztat. W niedługim czasie jego wyroby zyskały sławę i stały się cenione w całej Polsce. Kluczem do sukcesu okazały się charakterystyczne zdobienia, które decydowały o niepowtarzalnym obliczu kaszubskiej ceramiki. Wzory takie jak bukiet bzu, tulipany, gwiazda kaszubska, rybia łuska, kaszubski wianek czy lilia były w rodzinie Neclów kultywowane przez wiele pokoleń aż do dzisiaj.
 

W 1923 roku osławiony już warsztat Franciszka Necla odwiedził ówczesny prezydent Polski, Stanisław Wojciechowski. W 70. rocznicę tego wydarzenia – w roku 1993 zostało otwarte Muzeum Ceramiki Kaszubskiej w Chmielnie. Od innych obiektów tego typu różni się tym, że poza wartościowymi eksponatami w postaci wyrobów ceramicznych rodziny Neclów z różnych okresów, można tu zobaczyć prawdziwe koło garncarskie i przyjrzeć się pracy artystów sztuki ludowej, a nawet samemu spróbować swoich sił w „lepieniu” garnków. Wizyta tutaj jest także świetną okazję do podglądania przy pracy malarki nanoszącej wzory na wypalone naczynia. Warto też przyjrzeć się ciągle działającemu piecowi garncarskiemu, oryginalnemu kołu używanemu przez Leona Necla czy pamiątkom rodzinnym. Po muzeum oprowadzają potomkowie rodu – Karol i Rafał.
 muzeum-ceramiki-Chmielno
Pracownia – Muzeum Kaszubskiej Ceramiki Neclów
 
83-333 Chmielno
ul. Gryfa Pomorskiego 65
tel. (+48) 586842289 (w godzinach pracy)
Karol Elas Necel (+48) 505134724
e-mail: necel@necel.pl
www: www.necel.pl
 
Godziny otwarcia Muzeum Ceramiki Kaszubskiej:
 
Od poniedziałku do soboty – 9.00-18.00. Muzeum czynne przez cały rok.
 
Ceny biletów Muzeum Ceramiki Kaszubskiej:
 
Wstęp 5 zł/os. Dla grup zorganizowanych (powyżej 15 osób) osoba oprowadzająca gratis.
 
Na miejscu można zakupić pamiątki w postaci wyrobów ceramicznych. Istnieje także możliwość indywidualnej lub grupowej nauki toczenia na kole garncarskim.
 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Obraz CAPTCHY

*