Darłowo

Czas nad morze - DarłowoW północno-wschodniej części województwa zachodniopomorskiego leży dobrze znana wszystkim miłośnikom Bałtyku miejscowość Darłowo. Są tu doskonałe warunki do wypoczynku, zadbana plaża, czysta woda i dwie rzeki z mnóstwem ryb – Grabowa i Wieprza, która tutaj uchodzi do morza. Darłowo jest obecnie sporym ośrodkiem turystycznym, ale ma też wyjątkowo bogatą historię. Wiadomo, że osada rybacka i żeglarska istniała tu już w XI wieku, a w 1312 roku otrzymała prawa miejskie. Oficjalnie używana jest tu nazwa Królewskie Miasto, ze względu na urodzonego w 1382 roku w darłowskim Zamku Książąt Pomorskich i pochowanego w tutejszym kościele mariackim dawnego króla Danii, Szwecji i Norwegii, Eryka Pomorskiego. Miasto należało także do Hanzy, było niegdyś ważnym portem handlowym.
 

Podczas II wojny światowej Niemcy testowali tu dwa największe działa w historii świata, kilkakrotnie miasto wizytował Hitler. Wszystko to sprawia, że dziś oprócz wspaniałych walorów naturalnych, Darłowo ma do zaoferowania także wiele zabytków i ciekawych atrakcji związanych z historią. Dzięki temu dysponuje szeroką ofertą turystyczną dla każdego. Całe stare miasto zostało uznane za zabytkowe, ze względu na charakterystyczny średniowieczny układ z rynkiem jako miejscem centralnym. Z dawnego układu murów obronnych i baszt zachowała się dziś jedynie Brama Wysoka. Co roku odbywa się tu Międzynarodowy Zlot Historycznych Pojazdów Wojskowych, a można także obejrzeć pozostałości niemieckiej wyrzutni rakiet V-1 i V-2
 
O rybackim i handlowym charakterze miasta przypomina ciągle najniższa nad Bałtykiem latarnia morska (22 m) oraz bardzo popularny port rybacki, który dziś pełni też funkcje turystyczne. Oprócz rybackich kutrów, którymi zresztą można wypłynąć w rejs wędkarski, cumują tu coraz częściej żaglówki. W sezonie można wypłynąć statkami wycieczkowymi, są nawet rejsy na duńską wyspę Bornholm. Jeszcze jedną atrakcją jest kursujący rzeką Wieprzą z centrum tramwaj wodny. Dopływa on do rozsuwanego mostu, który znajduje się już przy ujściu rzeki do morza, a jego sterownia, ze względu na oryginalny kształt, popularnie została ochrzczona mianem „ufo”.
 
Gdyby ktoś z was wybierał się w najbliższym czasie do Darłowa, to niech napisze nam po powrocie o swoich odczuciach!
 
 
Darłowo - Czas nad morze

Darłowo – Atrakcje:

Rozsuwany most Darłowo
Międzynarodowy Zlot Historycznych Pojazdów Wojskowych Darłowo

 

1 opinia dla “Darłowo

  1. „julisz pokoje” -nabija ludzi w butelke odradzam tam nocowanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Obraz CAPTCHY

*