Plaża: pomysły na zabawy z dzieckiem

Każdy, kto choć raz widział dzieci bawiące się na plaży, wie, jak wielką sprawia im to radość. Ogromna ilość miękkiego, jasnego piasku daje im niemal nieograniczone możliwości. Wystarczy, że dorośli odkryją je przed nimi i udowodnią im, jak wspaniała może być to rozrywka.

Spędzać czas na plaży można na wiele sposobów. Jeśli jednak ograniczymy się do leżenia plackiem na ręczniku i co jakiś czas wejść do wody, nasze dziecko może szybko się znudzić. Nie wolno liczyć na to, że sam widok piasku i morza będzie dla niego wystarczającą atrakcją, trzeba pokazać mu zabawy, które przeprowadzić można tylko tutaj. A zatem przede wszystkim te z wykorzystaniem przyjemnego plażowego piasku. 

Przeczytaj: gdzie z dzieckiem na wczasy nad morze?

Zabawy dzieci na plażyDo najpopularniejszych należy oczywiście budowanie zamków z piasku, który jest niezwykle plastycznym materiałem. Dzięki dostępowi do wody możemy jeszcze zmieniać jego właściwości, uzyskując różne formy, dodając do tego dodatkowe przedmioty, muszle, wodorosty itp. Ogranicza nas więc tylko nasza wyobraźnia, możemy stworzyć niezwykłe kształty, mniejsze i większe , proste i niezwykle skomplikowane. Nie muszą to być tylko budynki, ale też np. zwierzęta, jak morski żółw czy ryba. Dlatego to takie rozwijające zajęcie dla dzieci. Przy tej zabawie uważać jednak trzeba, aby nasze aspiracje nie wzięły góry nad zapałem malucha. Przy wymyślnych, złożonych konstrukcjach, które są bardziej naszym dziełem niż jego, może poczuć się znużone. Już niejeden rodzic sam dał się wciągnąć w tę zabawę, dopiero po czasie orientując się, że jego dziecko nie jest już nią zainteresowane

 

Skoro plażowy piasek jest niezwykle miękki i nie trzeba obawiać się bolesnego upadku, warto też przeprowadzić zabawy ruchowe, nie stresując się, że maluchowi coś się stanie. Wybierzcie się chociażby na tropienie śladów. Na plaży jest ich mnóstwo różnego rodzaju – innych ludzi, ptaków czy psów. Rozpoznając je, maluch może się wiele nauczyć. Spróbujcie też sami zostawić swoje, w zabawie niech uczestniczy cała rodzina. Innym ciekawym pomysłem jest „spacer pingwina”. Trzeba postawić dziecko na swoich stopach i w ten sposób razem z nim spacerować po plaży. Będzie przy tym na pewno sporo śmiechu, a jeśli stracicie równowagę, najwyżej wylądujecie na piasku. Równie dużo przyjemności daje puszczanie latawców. Na plaży, gdzie horyzont wyznacza tylko morze i niebo, prezentują się one wspaniale. To także dobra okazja by się trochę rozruszać, biegając za kolorowym płótnem. Kolejna propozycja to poszukiwanie skarbów. W piasku można łatwo zakopać różne przedmioty. Mogą to być plażowe zabawki albo muszelki. Zadaniem dziecka będzie odnalezienie konkretnego przedmiotu w jednym ze specjalnie oznaczonych miejsc. Zabawę można powtarzać wielokrotnie, a za każdym razem poszukiwaczem może być kto inny.
 
Pomysły na zabawę z dziećmi na plażyNie zapominajmy też o najbardziej podstawowych grach plażowych – mini-siatkówce, badmintonie, frizbee czy zabawach na zasadzie „traf do celu”. Można też po prostu porzucać piłką, byle maluch miał coś, co go zajmie i pozwoli mu w pełni korzystać z możliwości, jakie daje plaża. Zawsze warto na pamiątkę zabrać znalezione muszelki, będą potem przypominać o mile spędzonych chwilach.
  

1 opinia dla “Plaża: pomysły na zabawy z dzieckiem

  1. Ja ze swoimi dziewczynami gram w piłkę i w klasy. Budujemy forty i szukamy skarbów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Obraz CAPTCHY

*