Rodzinny biwak – czego nie może zabraknąć

 Rodzinny wyjazd za miasto to doskonała okazja do spędzenia razem czasu na łonie natury. Aby wyjazd się udał, warto wiedzieć, jak przygotować się na biwak. Przydadzą się różnego rodzaju sprzęty i akcesoria biwakowe. Przygotowaliśmy listy, dzięki którym łatwo i szybko przygotujesz niezbędne rzeczy na rodzinny biwak.

Wyjazd na rodzinny biwak – przyjemność czy wyzwanie?

Przede wszystkim na każdym biwaku niezbędny jest uśmiech. Udany wyjazd to taki, który cieszy i pozwala odetchnąć od zgiełku codziennego dnia. Czas spędzony na rodzinnym biwaku dla każdej rodziny może znaczyć co innego. Inne nawyki, przyzwyczajenia, charaktery czy wiek uczestników wycieczki mają wpływ na to, czy wyjazd na rodziny biwak będzie przyjemnością, czy utrapieniem.

Nie warto jednak nastawiać się negatywnie i bać przygód. Na biwaku doskonale odnajdą się zarówno dzieci, jak i osoby starsze! Biwakowanie nie ma wieku.

Dzieci i osoby starsze na biwaku

Dla dzieci rodzinny biwak jest doskonałą okazją do poznawania świata przyrody. W ciągu dnia z pewnością nie będą się nudzić nawet jeśli będą odpoczywać, leżąc w hamaku. Natomiast osobom starszym warto zapewnić komfort, wybierając odpowiednie śpiwory, poduszki i wygodne meble do siedzenia. Nie można zapomnieć też o lekarstwach. Ograniczysz stres, jeśli dobrze przygotujesz się do wyjazdu, a aby to ułatwić, spisz poniższą listę rzeczy, które są niezbędne na rodzinnym biwaku. Korzystaj z niej przed każdym wyjazdem.

Co zabrać na rodzinny biwak – lista

  • odzież outdoorowa
  • wygodne obuwie
  • namioty
  • meble turystyczne
  • śpiwory i karimaty
  • sprzęt do wędrówek
  • kuchenki turystyczne
  • napoje i żywność
  • produkty do higieny osobistej
  • apteczka

Namioty

Wybór namiotu zależy od ilości uczestników biwaku, ich wieku, płci i zależności. Możesz zabrać namioty jednoosobowe, namioty 2-osobowe, 3-osobowe lub 4-osobowe i większe. Na wyjazdy w gronie najbliższych dobrym wyborem mogą okazać się także namioty rodzinne, które nie zmuszają do rozbijania kilku namiotów i rozdzielania do snu.

Meble turystyczne

Na wyjeździe nie może zabraknąć krzeseł turystycznych i stołu kempingowego. Dzięki nim w komfortowych warunkach można zjeść posiłek razem przy stole i odpocząć. Meble turystyczne charakteryzują się tym, że są lekkie i składane, co umożliwia ich łatwe przenoszenie. Wieczorem mogą służyć do jedzenia posiłku, a w ciągu dnia do łowienia ryb.

Śpiwory i karimaty

Do wyboru są śpiwory syntetyczne, puchowe i karimaty. Bez względu na preferencje, ich obecność na kempingu to podstawa. Co więcej, w zależności od pory roku i miejsca biwakowania warto zaopatrzyć się w śpiwory i karimaty o różnych właściwościach. Mogą to być śpiwory powyżej 0° lub śpiwory poniżej -10°. Leżąc niemal na ziemi, ma to ogromne znaczenie dla zdrowia i zachowania komfortu cieplnego.

Sprzęt do wędrówek

Rodzinny biwak warto połączyć ze zwiedzaniem urokliwych miejsc. Może to być nawet spacer. Jednak jeśli przedłuży się on do kilku godzin, konieczne jest posiadanie ze sobą prowiantu, rzeczy za zmianę czy apteczki. To wszystko pomieści pojemny plecak turystyczny. Dla miłośników przyrody i hikingu polecamy zabrać też kijki.

Kuchenka turystyczna

Wyjazd na dwa, trzy lub więcej dni w miejsca, gdzie jedzenie trzeba przygotować samodzielnie może być dla wielu osób wyzwaniem. Szczególnie, że powinno się jeść minimum jeden ciepły posiłek w ciągu dnia. Do przyrządzania pysznych posiłków niezastąpione są kuchenki turystyczne, a dla miłośników grillowania – grille. W dobrych sklepach można znaleźć też różnego rodzaju zestawy do gotowania. Nie zapomnij o zabraniu przynajmniej jednego garnka i patelni, kubków, talerzy i misek. Idealnie sprawdzi się też lodówka turystyczna.

Napoje i żywność

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że zabranie prowiantu to konieczność. Najlepiej sprawdzą się konserwy i inne produkty, które dobrze zniosą różne warunki atmosferyczne, np. żywność liofilizowana. Dla wzmocnienia organizmu warto zaopatrzyć się także w suplementy energetyczne. Aby zadbać o nawodnienie, polecamy bidony. Ciepłej herbaty lub kawy napijesz się, jeśli zaopatrzysz się w termosy.

Higiena osobista i zdrowie

Czystość i pielęgnacja ciała obowiązują także na kempingu. W zachowaniu świeżości doskonale sprawdzą się prysznice kempingowe. Koniecznie zabierz też specjalne szybkoschnące ręczniki turystyczne. W torbie na rodzinny biwak nie może zabraknąć oczywiście apteczki.

Jakie akcesoria warto mieć – lista produktów

  • akcesoria do rozbijania namiotu – stelaże do namiotu, śledzie, odciągi, narzędzia; polecamy zabrać też zapasowe liny, tarp do namiotu i organizer,
  • akcesoria do śpiworów – wypełnienia, dmuchane poduszki, ciepłe koce – zapewnią komfort spania nawet daleko od domu. Nie zapomnij też o pompce i zaopatrz się w zestawy naprawcze,
  • akcesoria do kuchenki turystycznej – szczególnie polecamy misy do mycia, piece turystyczne, torby termiczne i składane pojemniki na żywność,
  • ochrona przeciw owadom – biwak na łonie natury na wiele zalet, które mogą przysłonić natarczywe owady. Wybierz dobry spray lub inny środek. Zawsze zwracaj uwagę na ograniczenia wiekowe i inne zalecenia wskazane przez producenta na opakowaniu,
  • krem z filtrem – ochrona przeciwsłoneczna to podstawa. Dobierz formułę do upodobań i nigdy nie zapomnij nałożyć chociaż cienkiej warstwy przed wyjściem na słońce i że krem z filtrem trzeba reaplikować.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Obraz CAPTCHY

*