Polacy przykładają coraz większą uwagę do wystrojów swoich wnętrz. Każdy chce, żeby było schludnie, a poszczególne elementy powinny być kolorystycznie dopasowane. Na pierwszym miejscu zawsze stawia się, pokój gościnny, a resztę niestety odsuwa się na drugi plan. Często zapomina się od pomieszczeniu, które odgrywa najistotniejszą rolę w życiu rodzinnym i towarzyskim. To kuchnia – miejsce, w którym dorośli spędzają najwięcej czasu. Nawet, kiedy nic nie stoi na kuchence, większość osób po prostu lubi przesiadywać w kuchni, bo wszystko jest pod ręką.
Dlatego warto zadbać o odpowiedni wystrój kuchni i jadalni. Liczy się wszystko – od tego, jakie zastosowano krzesła do jadalni, przez rośliny, meble i sprzęty kuchennych. Co ciekawe, nie trzeba do tego doinwestowywać dużych pieniędzy, bo te wszystkie elementy i tak muszą być na wyposażeniu każdego domu i mieszkania. Wystarczy po prostu na zakupach zwracać uwagę na podstawowe zasady doboru poszczególnych elementów, a przestrzeń kuchni i jadalni będzie prezentować się wręcz zjawiskowo.
Odpowiednie meble to podstawa
Jeżeli ktoś projektował/urządzał swoją kuchnie, to z pewnością zgodzi się, że jest to najdroższe pomieszczenie w całym domu. Same meble mogą kosztować od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych – w zależności od tego, czy kupi się gotowy zestaw w markecie, czy zaprojektuje od zera. Bez względu na to, z której formy ktoś chce lub może skorzystać, zawsze da się to zrobić ze smakiem.
Obecnie firmy meblarskie dają klientom ogromny wybór wzorów i kolorów płyt. Dlatego warto zastanowić się nad wizją kolorystyczną. Aktualnie najpopularniejsze są połączenia bieli i szarości lub drewna z bielą. Polskie kuchnie z reguły są dość duże, wyjątkiem są te na mieszkaniach. W przypadku niewielkiego pomieszczenia warto skupić się na tym, żeby optymalnie wykorzystać dostępne miejsce. Fachowiec z pewnością doradzi, jak rozmieścić szafki, gdzie można je podwiesić i jak to wszystko ze sobą zgrać, żeby zachować ciąg pracy i estetykę. Można o tym poczytać w sieci lub zapytać fachowca. Osoba, która zjadła przysłowiowe zęby na meblach, z pewnością w kilka chwil będzie w stanie rozwiązać każdy problem.
Jeżeli kuchnia jest bardzo duża, to warto zastanowić się nad wyspą. Ten element wyposażenia potrafi niesamowicie usprawnić pracę w kuchni – bez względu na to, czy mowa o gotowaniu, czy wykonywaniu innych czynności. Ewentualnie można ją zastąpić stołem z krzesłami. Warto wtedy pamiętać o wcześniej obranej stylistyce, żeby wszystko odpowiednio ze sobą grało. Na szczęście na rynku można znaleźć odpowiednio różnorodny wybór krzeseł do jadalni oraz stołów, więc nikt nie powinien mieć z tym problemu.
Dobierz odpowiedni sprzęt kuchenny
W przypadku projektowania kuchni „na wymiar” najczęściej od razu dobiera się sprzęt elektroniczny. Piekarnik, lodówka, mikrofala, zmywarka, czy kuchenka są wtedy odpowiednio wkomponowane w meble, tworząc z nimi jedną całość. Warto obrać jeden kierunek stylistyczny i wybrać wszystkie niezabudowane elementy w taki sposób, żeby do siebie pasowały. Meble drewniane lub imitujące drewno wraz z połyskowym, czarnym wyposażeniem elektronicznym, prezentują się wręcz fenomenalnie.
Dodatki i rośliny
Ostatnie elementy nadają wystrojowi ciepła i elegancji. Pomimo tego, że w kuchni najczęściej nie ma miejsca na niepotrzebne elementy, warto zastanowić się, czy nie ma gdzieś miejsca na podwieszenie kwiatka, postawienie go na stole lub wyspie. Bez względu na rodzaj wystroju – kwiaty będą zawsze pasować i nikt z pewnością nie powie na to złego słowa, co może być równie istotne, skoro to kuchnia jest sercem domu polskiego, gdzie gości się najwięcej osób.
Warto jednak mieć w tym wszystkim umiar. W kuchni robi się wiele różnych rzeczy, co sprawia, że na blatach „domyślnie” leży całkiem sporo rzeczy. Dlatego dodatki powinny być dopierane z pewną dozą ostrożności, żeby nie zagracić sobie miejsca, które ma być przede wszystkim wygodne, a następnie miłe dla oka. Doskonałym pomysłem będzie wybór dostosowanych dodatków, które spełniają jakąś funkcję, jak np. stojak na ręcznik papierowy.