Swarzewo atrakcje :© Paweł Marynowski / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-3.0

Swarzewo-atrakcje i opinie

Między Puckiem a Władysławowem, zaraz przy Zatoce Puckiej, na Kępie Swarzewskiej i w pobliżu Nadmorskiego Parku Krajobrazowego leży typowa kaszubska wieś Swarzewo. Jest to mała miejscowość turystyczna, posiada jednak wiele ofert noclegowych i propozycji gastronomicznych. Dodatkowym atutem Swarzewa jest położenie bardzo blisko Trójmiasta i Helu, ośrodków z mnóstwem atrakcji. Jednocześnie możemy tu cieszyć się klimatem spokojnej i sielskiej okolicy, blisko morza i natury. Prawdziwej plaży tutaj nie znajdziecie, co nie znaczy że nie można opalać się na trawie przy brzegu Zatoki.

Swarzewo atrakcje mapa opinieAle Swarzewo znane jest przede wszystkim za sprawą Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polskiego Morza w neogotyckim kościele z XIX wieku, do którego przyjeżdża wielu turystów. Jest to istotne miejsce także dla okolicznej ludności, ze względu na otoczoną legendą figurkę Matki Bożej Królowej Polskiego Morza. Podania ludowe mówią, że podobno posąg pochodzi ze statku, który uległ katastrofie, ale dzięki modlitwom załogi do właśnie tej okrętowej figurki, cudem wszyscy przeżyli. W podzięce ustawili figurkę w najbliższej wiosce – właśnie Swarzewie, przy studzience, o której dziś mówi się, że jej woda uzdrawia. Od tego momentu wszyscy ludzie morza czcili tę rzeźbę i uznawali za swoją opiekunkę. Miejscowa ludność, gdy ujrzała posąg, postanowiła na pamiątkę tego wydarzenia wybudować wokół studzienki kapliczkę i dziś znajduje się ona obok kościoła z figurką. Wszystko to sprawia, że odbywające się tutaj odpusty są jednymi z najważniejszym dla Kaszubów, a Swarzewo określa się mianem „Kaszubskiej Częstochowy”.

Polecamy: Pokoje gościnne – Noclegi Swarzewo

Jednak o niesamowitym charakterze tej miejscowości decydują także i inne fakty. W 1877 roku dokonano tu przypadkowo niesamowitego odkrycia archeologicznego – cmentarzyska grobów skrzynkowych z wczesnej epoki żelaza. Wykopaliska potwierdziły, że mają one około dwóch i pół tysiąca lat. Jeśli interesują Was takie atrakcje warto odwiedzić Osadę łowców fok w Rzucewie, w której znaleziono ślady cywilizacji sięgające V tys. lat p.n.e.

Tuż obok kościoła w Swarzewie też znajdziecie ciekawe miejsce do pokazania dzieciakom. Niewielka agroturystyka, w której za 5 pln dzieci mogą pokarmić zwierzaki, a nawet przejechać się na kucyku – szukaj znaków "Stajnia Swarzewo". To znacznie ciekawsza atrakcja niż kolejne automaty do gier czy trampolina. Dla bardziej zaawansowanych czeka tu nauka jazdy konnej z pięknym widokiem na Zatokę Pucką. 

Atrakcje Swarzewo-nauka jazdy konnej

Charakterystycznym widokiem dla Swarzewa są wiatraki. Tu bowiem zlokalizowane są jedne z pierwszych na Pomorzu elektrownie wiatrowe. Wielkie turbiny wykorzystujące silnie wiejące od morza wiatry można podziwiać w trakcie miłych spacerów po całej Kępie Swarzewskiej. Przez Swarzewo, tuż przy brzegu Zatoki Puckiej biegnie również ścieżka rowerowa prowadząca na Półwysep Helski. Zachęcamy także do zobaczenia Klifu Swarzewskiego. Jeśli więc kogoś zainteresują atrakcje tej miejscowości, niech nie zastanawia się dwa razy i zobaczy je na własne oczy, a po powrocie może opowiedzieć nam jak było! 

Sprawdź również inne atrakcje nad morzem  i nie zapomnij podzielić się opinią o Swarzewie

Swarzewo Mapa:


Wyświetl większą mapę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Obraz CAPTCHY

*