Swołowo – kraina w kratę

Działający w Swołowie skansen pozwala przenieść się parę wieków wstecz, poznać kulturę Pomorza i uzmysłowić sobie, na czym polega jej wyjątkowość. W szerokiej ofercie edukacyjnej wiele ciekawych punktów znajdą dla siebie dzieci, które z historią mogą obcować tutaj „na żywo”. 

Swołowo-Zagroda-AlbrechtaUratować dziedzictwo kulturowe pomorskiej wsi przed degradacją i zapomnieniem – taki cel przyświecał twórcom Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie niedaleko Słupska. Miejsce to zostało wybrane na stworzenie tego typu placówki nieprzypadkowo. Swołowo nazywane jest bowiem stolicą „Krainy w Kratę”, rozciągającej się pomiędzy Łebą a Darłowem. Tak nazwano obszar, na którym zachowało się najwięcej elementów zabudowy szkieletowej, charakterystycznej dla pomorskiej wsi XVIII i XIX wieku. Stawiane wówczas konstrukcje oparte były na drewnianych belkach zabezpieczanych smołą oraz wypełnieniu z gliny i słomy. Bielone wapnem przestrzenie między belkami tworzyły kwatery przypominające kraty i sprawiały wrażenie otynkowanego budynku. W Swołowie znajduje się około 70 zabytkowych budynków, część z nich nadal zachowała układ przestrzenny zwany owalnicą, który nie zmienił się od średniowiecza. 
 

W ramach projektu muzeum udało się niektóre odrestaurować i udostępnić je do zwiedzania. Umieszczono w nich ciekawe wystawy związane z wiejską kulturą Pomorza, także prezentowane w sposób multimedialny i interaktywny. Jednym z takich obiektów jest Zagroda Albrechta, która jest przykładem typowej czworobocznej zagrody zamożnego chłopa. Zwiedzający skansen mogą zobaczyć archiwalne zdjęcia, poznać nieużywane już dziś narzędzia i dowiedzieć się, do czego służyły, samemu spróbować ugotować coś na starej kaflowej kuchni, nauczyć się tkać, młócić zboże, ozdabiać pisanki, a nawet warzyć piwo. Dzieciom na pewno przypadnie do gustu zajmowanie się zwierzętami gospodarskimi. Można też urządzić dla nich ognisko.
 
Muzeum-Kultury-Ludowej-Pomorza-Swołowo
Na terenie muzeum odbywają się cykliczne imprezy, podczas których organizowane są pokazy wypiekania chleba, kowalstwa artystycznego, warsztaty ceramiczne, kulinarne i jarmarki. Do najpopularniejszych imprez należy listopadowa „Gęsina w Zagrodzie”, czerwcowe „Szparagowe Święto” czy lipcowa „Dziecięca Zagroda”
 
Warto też podkreślić, że Swołowo zyskało miano Europejskiej Wsi Dziedzictwa Kulturowego.
 
skansen-Swołowo-atrakcje-dla-dzieci
Muzeum Kultury Ludowej Pomorza Swołowo
Oddział Etnografii Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
 
Swołowo 8
76-206 Słupsk
tel. 59 811 94 10 
tel. kom. 785 993 597
promocja@muzeum.slupsk.pl
 
Godziny otwarcia Muzeum Kultury Ludowej Pomorza Swołowo:
 
poniedziałek – nieczynne
wtorek – 10:00-15:00, otwarta jedna zagroda
od środy do niedzieli – 10:00-16:00
 
Ceny biletów Muzeum Kultury Ludowej Pomorza Swołowo:
 
normalny – 12zł
ulgowy – 8zł
zbiorowy szkolny (grupy zorganizowane od 20 osób) – 6zł/os.
rodzinny (bilet rodzinny dla jednej lub dwóch osób dorosłych z jednym do pięciorga dzieci) – 31zł
 
Bilety sprzedawane na zwiedzanie jednej części muzeum, sprzedawane na godzinę i mniej przed zamknięciem:
 
normalny – 6zł
ulgowy – 4zł
 
Oprowadzanie wycieczki z przewodnikiem – 60zł
Fotografowanie okolicznościowe – 40zł
Filmowanie (bez prawa do publikacji) – 20zł
 
W muzeum dostępna jest oferta lekcji muzealnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Termin ustalić można telefonicznie.
 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Obraz CAPTCHY

*