Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach

W niewielkiej miejscowości Kluki niedaleko Łeby znajduje się jedyne w swoim rodzaju Muzeum Wsi Słowińskiej. Tylko tutaj mamy jeszcze szansę poznać kulturę i obyczaje zapomnianego ludu – Słowińców. W ciągu roku przyjeżdża tu nawet 100 tysięcy turystów.

Muzeum-Wsi-Słowińskiej-KlukiSłowińcy to odłam ludności kaszubskiej zamieszkujący dawniej tereny nad jeziorem Gardno i Łebsko. Od nich właśnie nazwę wziął Słowiński Park Narodowy. Na jego terenie, w otoczeniu nieskazitelnie czystej przyrody, utworzono skansen oddający wiernie dawny układ budowanych przez Słowińców wsi. Można tu więc zwiedzać historyczne chłopskie zagrody, chałupy, szałas, magazyn, a nawet karczmę. Jest tu także oryginalny piec chlebowy, w którym nadal wypieka się tradycyjnym sposobem pieczywo. Całemu procesowi można się przyglądać, a także spróbować miejscowych wyrobów. 
 
 

Na wystawach w różnych obiektach skansenu prezentowane są eksponaty związane z gospodarstwem domowym i wyposażeniem wnętrz, ale znajdziemy tam też maszyny rolnicze, młockarnie, czy kosiarki. Większość z nich pochodzi z początku XX wieku. Podziwiać tu można również pamiątki pochodzące z terenów słowińskich – druki, fotografie i pocztówki. Organizowane są też wystawy współczesnej sztuki ludowej i rękodzieła.
 
Muzeum-Kluki-atrakcje-dla-dzieci
W Muzeum odbywają się lekcje dla grup, ich scenariusze mogą dotyczyć m.in. wypieku chleba, tkactwa czy łowienia ryb. Warto też odwiedzić skansen ze względu na cykliczne imprezy folklorystyczne, takie jak „Czarne Wesele” związane z kopaniem torfu, odbywający się 1 czerwca „Festyn Dziecięcy”, podczas którego najmłodsi mogą tkać na krosnach czy wytoczyć garnek na kole, a także „Dni z Muzyką i Chlebem”. Dużą frajdą, szczególnie dla odwiedzających muzeum dzieci będzie możliwość obcowania z mieszkającymi tu zwierzętami, końmi, owcami i kozami.
 
Skansen-Kluki
Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Oddział Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
 
Kluki 27
76-214 Smołdzino
tel. +48 (59) 846-30-20
fax. (59) 832-66-00
e-mail: muzeum@muzeumkluki.pl
 
Godziny otwarcia Muzeum Wsi Słowińskiej Kluki
 
4 maja – 31 sierpnia:
 
Poniedziałek – 9.00-16.00 (otwarta tylko jedna zagroda)
Wtorek-niedziela – 10.00-18.00
 
1 września – 30 kwietnia
 
Poniedziałek – 9.00-16.00 (otwarta tylko jedna zagroda)
Wtorek-niedziela – 9.00-16.00
 
Zwiedzanie muzeum należy rozpocząć co najmniej godzinę przed zamknięciem.
 
Ceny biletów Muzeum Wsi Słowińskiej Kluki
 
Bilet normalny – 12 zł 
Bilet ulgowy – 8 zł 
Bilet rodzinny – 31 zł 
Bilet szkolny zbiorowy (grupy zorganizowane od 20 osób wyłącznie dla dzieci i młodzieży szkolnej) – 6 zł 
Oprowadzanie dla grup do 30 osób – 60 zł
 
Dodatkowo płatne są pokazy wypieku chleba i nauka kręcenia powrozów, istnieje też możliwość zorganizowania ogniska.
 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Obraz CAPTCHY

*