Wąwóz Chłapowski Rudnik– Władysławowo Chłapowo

W niewielkiej miejscowości Chłapowo, należącej administracyjnie do Władysławowa, zaczyna się niezwykle malowniczy wąwóz prowadzący aż do plaży, gdzie oczom wędrujących ukazuje się wspaniały klif. To po prostu trzeba zobaczyć na własne oczy!

Wawoz_Chlapowski_Wladyslawowo
Ze względu na niezwykłe wartości krajobrazowe i wiele gatunków flory i fauny podlegających ochronie, został tu utworzony Rezerwat Przyrody Dolina Chłapowska wchodzący w skład Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Wąwóz powstał prawdopodobnie wskutek erozji wywołanej przez wody spływające do Morza Bałtyckiego.
 

Przez mieszkającą na tych terenach ludność kaszubską wąwóz nazywany jest „Rudnikiem” ze względu na rdzawe zabarwienie gleby. Związana z tym legenda głosi, że miała tu miejsce zasadzka na Szwedów, a ziemia swój kolor wzięła od ich krwi. Tak naprawdę powodują je wody gruntowe, które posiadają dużą zawartość żelaza. Będąc w Chłapowie czy okolicy warto wybrać się na spacer – to jedna z naturalnych atrakcji Władysławowa, w której panuje cisza i spokój. Na klifie Chłapowskim będziecie mogli z kolei spróbować sił w lotach para- i motolotnią.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Obraz CAPTCHY

*