Żuławska Kolej Dojazdowa-Kolej Wąskotorowa na Mierzei Wiślanej

Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Żuławska Kolej Dojazdowa jest na to najlepszym przykładem. Na podmokłym terenie nie dało się ułożyć torów o normalnym rozstawie, powstała więc kolej wąskotorowa. Dziś możemy tylko się z tego cieszyć, bo podróż takim środkiem transportu jest wspaniałą przygodą.

Budowę kolei zaczęto w 1891 roku i miała wówczas za zadanie głównie transportowanie żywności., z czasem pojawiły się jednak też składy pasażerskie. Później Żuławska Kolej Dojazdowa przechodziła jeszcze wiele przeobrażeń, swego czasu dochodziła nawet do Gdańska czy Malborka, tworząc ważne połączenie komunikacyjne w regionie. Dziś kolej kursuje na trasie między Nowym Dworem Gdańskim, Sztutowem i Mikoszewem, po drodze mijając choćby tak znane miejscowości turystyczne jak Stegna lub Jantar, gdzie znajdują się wyjątkowo atrakcyjne plaże.

Podczas przejażdżki Żuławską Koleją Dojazdową natrafimy na zabytkowe stacje, a nawet na obrotowy most kolejowy na rzece Szkarpawie zbudowany w 1905 roku. Czasem nawet zdarzy się napad Indian na pociąg. Podczas przejazdu działa niewielki sklepik z pamiątkami. Uruchomiono też specjalny pociąg edukacyjny, istnieje możliwość wynajęcia kolejki.

Tak wygląda Żuławska Kolej Dojazdowa:
 

 

 

Regularne przewozy pasażerskie odbywają się od końca czerwca do końca sierpnia, sprzedawane są bilety normalne i ulgowe, których cena, w zależności od odległości  waha się między 3 a 10 zł


Jeśli wybierzecie się kiedyś w podróż Żuławską Koleją Dojazdową, nie zapomnijcie nam o tym opowiedzieć! Z pewnością spodoba się ona Waszym dzieciom.

 

1 opinia dla “Żuławska Kolej Dojazdowa-Kolej Wąskotorowa na Mierzei Wiślanej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Obraz CAPTCHY

*