Chałupy

Czas nad morze - Chałupy

Ta dawna wioska rybacka, szczególnie znana z przeboju „Chałupy Welcome To”, jest bardzo modnym i chętnie odwiedzanym miejscem nad polskim morzem. W XVII wieku był tu port wojenny zbudowany przez Władysława IV, później teren ten należał do rodu Sobieskich. Kiedyś wieś nosiła nazwę Budziszewo, a później Ceynowa, obecna nazwa funkcjonuje od 1920 roku i prawdopodobnie wzięła się po prostu od starych rybackich domów w okolicy. Dwa lata później zlokalizowano tu jedną ze stacji kolejowych na trasie do Helu i wtedy zaczął się szybki i gwałtowny rozwój kąpieliska. Zaczęły powstawać liczne pensjonaty, kwatery prywatne i kempingi.

Plaża jest tu bardzo czysta i szeroka. Z jednej strony mamy otwarte morze, a z drugiej płytkie wody Zatoki Puckiej, uwielbiane przez amatorów sportów wodnych, takich jak windsurfing czy kitesurfing. Miejsce to otrzymało prestiżową klasę A0, która oznacza, że są tu jedne z najlepszych warunków do uprawiania tego typu sportów w Europie. Zapewne swój udział w rozpropagowaniu miejscowości miał i Zbigniew Wodecki, który wykonywał szlagierową niegdyś piosenkę „Chałupy welcome to”. Zresztą jest w niej także mowa o znajdującej się nieopodal plaży nudystów.

Jak wszystkie nadmorskie miejscowości, Chałupy szczycą się swoimi rybackimi i morskimi tradycjami. Od strony Zatoki Puckiej wybudowano tu mały port z charakterystyczną repliką masztu XIX-wiecznego żaglowca. W miejscowych restauracjach i barach prowadzonych zazwyczaj przez autochtonów tej ziemi, Kaszubów, spróbować można regionalnej kuchni, opartej w dużej mierze na rybach pod każdą postacią. Jedną z ciekawszych atrakcji Chałup jest odbywająca się tutaj co roku w drugiej połowie lipca plenerowa impreza "Kaszëbsczi bôtë pod żôglama" (Kaszubskie łodzie pod żaglami), podczas której prezentowane są stare rybackie łodzie pochodzące z regionu, do tego całość ma charakter festynu, są zabawy i różne rybackie konkurencje, w których można się sprawdzić. Organizuje się wtedy też regaty żeglarskie i wioślarskie, a potem występy zespołów muzycznych, najczęściej grających ludową muzykę kaszubską. Generalnie Chałupy są miłym miejscem do wypoczynku, cichym i spokojnym w którym jednak nie brakuje możliwości rozrywki. My gorąco polecamy, jednak jak zawsze czakmy na Wasze opinie.

 
Czas nad morze - Chałupy
 
Atrakcje w Chałupach: 
Festyn "Kaszëbsczi bôtë pod żôglama" Chałupy
Szkoła windsurfingu Chałupy
Plaża naturystów Chałupy
Skansen Broni Morskiej Władysławowo – kolekcja broni wymontowanej z polskich okrętów
Wąwóz Chłapowski Chrapowo
Już wkrótce pełne opisu atrakcji w Chałupach
 
 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Obraz CAPTCHY

*