Czas nad morze - Dom do góry nogami nad morzem

Dom do góry nogami nad morzem

Trudno znaleźć na Pomorzu równie niezwykłą atrakcję jak Dom do góry nogamiprzez niektórych nazywaną Domem na głowie. Powstał on w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku…to co prawda nie nad samym morzem, ale w drodze nad Bałtyk warto pomyśleć czy tu nie zajrzeć. Jest to naturalnych rozmiarów drewniany dom, tylko że wchodząc do niego spaceruje się po…dachu!

Sprawdź nowość:
Władysławowo – Dom do góry nogami nad morzem

 

Czas nad morze - Dom do góry nogami nad morzemWszystkie meble i sprzęty w środku są odwrócone, a całość wygląda na tyle realistycznie, że zwiedzający mogą mieć problemy z utrzymaniem równowagi i lekkie wrażenie, jakby byli pijani. Ale to niezwykłe przedsięwzięcie ma też swój symboliczny wymiar, ma przedstawiać epokę PRL-u, w której wszystko postawione było na głowie. Wnętrze domu zostało tak urządzone, aby przypominało te z okresu socjalizmu, jest tu nawet toaleta z lat 70-tych. Tak naprawdę, to dom może odzwierciedlać świetnie także współczesność, w której ma się wrażenie, że wszystko jest odwrotnie niż być powinno.

Czas nad morze - Centrum Edukacji i Promocji Regionu Szymbark

Na terenie CEPR znajdują się także inne atrakcje, w tym wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa najdłuższa deska świata, która ma długość niemal 37 m! Dużą wartość edukacyjną ma Dom Sybiraka – oryginalny drewniany dom przywieziony do Szymbarka spod Irkucka i tutaj na nowo złożony. Pamięć o losie tysięcy zesłańców podtrzymuje też kościół pw. św. Rafała Kalinowskiego, powstańca styczniowego zesłanego na Sybir. Ideą Centrum jest krzewienie kultury narodowej i regionalnej, nie brak tu licznych akcentów kaszubskich, a sposób, w jaki to czyni, wydaje się być godny podziwu. 

Czas nad morze - najdłuższa deska świata

Czas nad morze - Kościół św. Rafała

Centrum Edukacji i Promocji Regionu

ul. Szymbarskich Zakładników 12; 83-315 Szymbark

tel: +48 (0) 58 684 69 33 (rezerwacja); +48 (0) 605 570 637

Dom do góry nogami Godziny otwarcia:

Od 1 kwietnia do 31 października:

poniedziałek – piątek 9.00-19.00

niedziele i święta 10.00-19.00

Od 1 listopada do 31 marca:

poniedziałek – piątek 9.00-17.00

niedziele i święta  10.00-17.00

Ceny biletów wstępu:

turyści indywidualni – 12 zł

dzieci do lat 6 – wstęp bezpłatny (nie dotyczy grup zorganizowanych)

grupy zorganizowane – 9 zł/osoba

 


Wyświetl większą mapę

A jak wy czuliście się będąc w „Domu do góry nogami”? Jeśli tam jeszcze nie byliście, musicie koniecznie go zobaczyć, a potem najlepiej opowiedzcie nam, jak było.

 

 

4 opinii dla “Dom do góry nogami nad morzem

  1. super, w tym domu można doznać niesamowitych wrażeń 🙂 warto stać w kolejce, nawet jeśli ma to trwać kilka godzin….

  2. Czy do Szymbarka mozna dojechac TYLKO samochodem???Zadnych połączen np ze Słupska czy z Bytowa nie znalazłam….taka atrakcja a widocznie dostepna wylacznie dla posiadaczy aut….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Obraz CAPTCHY

*