Czas nad morze - Fokarium Hel

Fokarium Hel-godziny karmienia i ceny

W naszym spisie najciekawszych nadmorskich atrakcji nie mogło zabraknąć Fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. Doceniają je przede wszystkim dzieci, które szczególnie lubią oglądać te sympatyczne ssaki. Latem w porze karmienia zawsze jest tu pełno ludzi, a dzieciaki starają się zobaczyć je z jak najbliższej odległości.

Czas nad morze - Fokarium Hel

Celem działalności fokarium jest ochrona występującej w Bałtyku foki szarej, a także odtworzenie jej kolonii w tym rejonie. Początki placówki sięgają 1992, kiedy to znaleziono na brzegu młodego samca – Balbina. Osłabione i schorowane foki są leczone i wypuszczane, podobnie jak te pochodzące z hodowli. Naturalna populacja fok w Morzu Bałtyckim jest bowiem zagrożona ze względu na niekorzystną działalność człowieka związaną z rybołówstwem i zanieczyszczeniami.

Niewielu zdaje sobie sprawę, że foki pełnią bardzo ważną rolę – mianowicie – są testerami jakości występujących w morzu ryb. Instytucja fokarium bada ich zachowania i przyzwyczajenia, aby móc lepiej im pomagać. Prowadzi także działalność edukacyjną i informacyjną na szeroką skalę, prowadzi zajęcia dydaktyczne oraz projekt „Błękitna Szkoła”, skierowany do dzieci i młodzieży.

A tak wygląda karmienie fok:

Obecnie w fokarium przebywa 6 fok, w tym 4 samice (Agata, Ania, Ewa i Unda) i 2 samce (Bubas, Fok). Za przestrogę dla odwiedzających może służyć przykład Krystyny, która zmarła w 2001 roku na skutek połkniętych monet wrzucanych do basenu. Rodzice odwiedzający fokarium z dziećmi powinni więc uważać na nie, a i sami nie próbować wrzucać monet „na szczęście”.

Godziny otwarcia Fokarium Hel:

codziennie od 9.30 do 19.00

Godziny karmienia fok:

przez cały rok – 11.00 i 14.00.
w sezonie letnim (lipiec-sierpień) – 11.00, 14.00 i 17:00.

Ceny biletów wstępu do fokarium – 5 zł

muzeum z wystawą "Ssaki naszego morza" – dodatkowe 1 zł / os

 

Czy odwiedziliście już fokarium? Czy karmienie spodobało się waszym dzieciom? Będzie nam miło, jeśli podzielicie się z nami swoimi wrażeniami!

Dojazd do fokarium:
Wyświetl większą mapę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Obraz CAPTCHY

*