Gdańsk – skarbiec kultury i rozrywki

Czas nad morze - GdańskDrugie po Krakowie najczęściej odwiedzane przez turystów miasto w Polsce, jedno z najważniejszych historycznie miejsc w Europie, choćby za sprawą wybuchu II wojny światowej, a później narodzin Solidarności, hanzeatyckie miasto kupieckie, niegdyś najbogatsze w Polsce, miejsce wielu zabytków najwyższej klasy światowej, mieszanka wielu kultur i narodowości – to tylko niektóre z powodów, dla których warto odwiedzić ponad tysiącletni Gdańsk, największe miasto na polskim wybrzeżu.

Przede wszystkim słynie on ze swojego Starego Miasta i Drogi Królewskiej, którą otwiera Złota Brama. Podążając nią przechodzimy obok Domu Uphagena, zabytkowego Ratusza i dochodzimy do Dworu Artusa, dawnego miejsca spotkań bractw mieszczańskich, przy którym mieści się znana Fontanna Neptuna. Wychodząc przez Zieloną Bramę dojdziemy do Motławy i jej malowniczego nabrzeża z jednym z najbardziej rozpoznawanych symboli Gdańska – Żurawiem. Nie można też zapomnieć o mieszczącej się nieopodal największej świątyni na świecie zbudowanej z cegły – Bazylice Mariackiej. Każdy, kogo interesuje historia najnowsza będzie chciał odwiedzić Westerplatte – jedyne w swoim rodzaju miejsce pamięci narodowej. Na pewno też wielu będzie chciało obejrzeć Pomnik Poległych Stoczniowców  z charakterystycznymi trzema krzyżami i wystawę „Drogi do wolności” pokazującą historię Solidarności i jej wielkiego zrywu. 

Ale Gdańsk to nie tylko zabytki i pamięć. To także morskie tradycje, plaże i związane z nimi miejsca rekreacji. W Brzeźnie np. znajduje się urocze drewniane molo, nie tak długie może jak sopockie, ale świetnie nadające się do spacerów. Plażą można przejść z Gdańska przez Sopot aż do Gdyni, a jeśli ktoś nie lubi piasku, to obok prowadzi promenada z wyznaczonymi ścieżkami rowerowymi. Świetnym pomysłem na rekreację jest tu też odwiedzenie zabytkowej i niesamowicie klimatycznej dzielnicy – Oliwy. Znajduje się tu słynna Katedra Oliwska ze swoimi organami, ale także duży odcinek lasu oraz Park Oliwski im. Adama Mickiewicza z Pałacem Opatów. Wszyscy uwielbiają przechadzki alejkami parku przy szpalerach drzew, małych jeziorkach i strumykach. Gdańsk ma też wiele do zaoferowania bywalcom klubów i dyskotek. Największe ich zagęszczenie ma miejsce wokół Starówki, gdzie właściwie można przechodzić z jednego miejsca do drugiego tym samym zwiedzając zabytkowe ulice miasta. Sporo tu też pubów i spokojnych kawiarenek pozwalających na chwilę relaksu i zadymy. Są także kluby w bliskiej odległości od plaży, także chyba trafią do gustu każdego. Latem organizuje się tu kilka ważnych imprez kulturalnych, o zasięgu nie tylko krajowym. Gdańsk nikogo nie pozostawi obojętnym i pozwala wszystkim odnaleźć coś dla siebie, czy i wy znaleźliście w nim coś ciekawego?

Sprawdź koniecznie:  Gdańsk noclegi   oraz Pogoda długoterminowa w Gdańsku

Czas nad morze - Gdańsk

 Niektóre atrakcje w Gdańsku:
Bazylika Mariacka Gdańsk
Dwór Artusa Gdańsk 
Żuraw Gdańsk 
Pomnik Obrońców Westerplatte Gdańsk 
Park Oliwski im. Adama Mickiewicza Gdańsk-Oliwa

Ciekawe imprezy w Gdańsku:
Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA
Jarmark św. Dominika Gdańsk 
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej Gdańsk-Oliwa

Zobacz krótki film prezentujący Gdańsk jako miejsce wypoczynku nad morzem:

1 opinia dla “Gdańsk – skarbiec kultury i rozrywki

  1. Nieodłącznym elementem pomorza gdańskiego jest również turystyka typowo uzdrowiskowa, niewiele osób pamieta już dzielnice Brzeźno oraz kąpiele solankowe których można było zażywać nad samym morzem. Dziś może nie tak rewelacyjnego zaplecza, ale oferta noclegowa nad samym morzem jest coraz lepsza. Polecamy noclegiwgdansku.info i ego-centrum.pl z ofertą mieszkania w Brzeźnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Obraz CAPTCHY

*