Plaża z lotu ptaka - Kacper Kowalski

Zdjęcia znad morza, którymi zachwyca się świat

 Kacper Kowalski – laureat World Press Photo, Grand Press Photo, International Photography Award, National Geographic i wielu innych specjalnie dla Czasnadmorze.pl opowiada o swojej pasji i ulubionych miejscach nad morzem.

 
Surferzy ;-) z lotu ptaka - Kacper KowalskiCzasnadmorze.pl: Pana zdjęcia to prawdziwe dzieła sztuki. Ujęcia z lotu ptaka robią ogromne wrażenie, szczególnie na tych, którzy nigdy  nie mieli okazji „unieść” się nad ziemią. Nas, ale przede wszystkim jury konkursu World Press Photo zaciekawił reportaż „Dzień na plaży we Władysławowie”. Co było Pana inspiracją do tego typu reportażu?
 
Kacper Kowalski: Często latam nad plażami – od Szczecina po Hel. Rok przed World Press Photo, polując na dobre ujęcia zauważyłem, że zachowaniem ludzi na plaży rządzą stałe reguły – gdzie kładą się ci, którzy przychodzą pierwsi, kto zmienia w ciągu dnia ustawienie parawanu, jak długo leżymy na jednym boku. Zdjęcie wtedy zrobione zostało wyróżnione w konkursie National Geographic. Poszedłem więc za ciosem i udokumentowałem cały dzień. Co ciekawe później podobne zdjęcia zamówiła u mnie Polska Akademia Nauk badająca zachowania na plażach.
 
Czasnadmorze.pl: Z lotu ptaka widział Pan wiele bardzo ciekawych miejsc na całym świecie, jednak Wybrzeże Bałtyku znajduje się na wielu Pana zdjęciach. Czy Bałtyk upodobał Pan sobie w jakiś szczególny sposób i dlaczego?
 
Tall Ships Races nad morzem z lotu ptakaKacper Kowalski: Mieszkam w Gdyni, bo tak wybrałem. Podróże związane są z moją pracą – ze zleceniami fotograficznymi. Dla przyjemności fotografuję niemal wyłącznie w promieniu 20 km od domu. Polskie Wybrzeże, wzgórza i lasy je otaczające są niezwykłe. Przy każdym locie zaskakują mnie nowe obrazy powstające pod wpływem zmiany światła, pory roku czy pogody. I te fotografie polskiej przyrody zachwycają ludzi na całym świecie. Jeden z jurorów japońskiego konkursu fotograficznego zobaczywszy Kaszuby na moim zdjęciu powiedział, że musi przyjechać do Polski i zobaczyć na własne oczy kraj, w którym są tak piękne miejsca. 
 
Czanadmorze.pl: A prywatnie? Są takie miejsca nad morzem, w których lubi Pan wypoczywać?
 
Kacper Kowalski: W lecie, kiedy większość ludzi odpoczywa, ja pracuję. Dzień jest długi, pogoda zazwyczaj bardzo dobra – to wymarzone warunki do fotografowania. Czas na wypoczynek przychodzi w zimie. Polecam pobyt nad morzem o tej porze roku. Morze robi się stalowo-czarne, groźne. Śnieg odrealnia znane miejsca. Nie ma ludzi – można mieć całą plażę – aż po horyzont – tylko dla siebie.
 
 
Czasnadmorze.pl: Łączy Pan dwie pasje: fotografię i paralotniarstwo. Dziś nad Bałtykiem widać coraz więcej paralotni, coraz częściej dostępnych dla turystów (oczywiście pod okiem trenerów). Co sprawia, że to tak magiczna aktywność ? Dlaczego warto spróbować ? Gdzie najlepiej rozpocząć swoją przygodę z paralotnią ?
 
Kacper Kowalski: Sesje fotograficzne robię z paralotni z napędem, którą traktuję jako środek transportu. Natomiast moją prawdziwą pasją jest latanie swobodne – z wykorzystaniem prądów powietrza i siły wiatru. Latam kiedy tylko mogę, jeżdżę na zawody, ścigam się. To czysta adrenalina, ale także sposób na oderwanie się, zresetowanie. Warto spróbować, jak to jest – latać w jednym noszeniu z ptakami, czuć wiatr i przeciążenia.
Jestem instruktorem paralotniowym w szkole Paralotnie.org. I jako instruktor mogę powiedzieć tylko jedno: latanie to nie jazda na rowerze. Nie próbujcie sami, bo może się to bardzo, bardzo źle skończyć. Latajcie w tandemie z pilotami, którzy mają do tego uprawnienia albo zróbcie podstawowy kurs. Udanych lotów!
 
Czasnadmorze.pl: Bardzo dziękujemy za rozmowę i życzymy kolejnych sukcesów.
 
Kacper Kowalski, laureat nagrody World Press Photo 2009 urodził się w Gdańsku w 1977 roku. Z wykształcenia architekt i licencjonowany instruktor paralotniowy, jako fotograf specjalizuje się w fotografii lotniczej. 
Jego zdjęcia z lotu ptaka były nagradzane i wyróżniane w najważniejszych polskich i międzynarodowych konkursach fotograficznych, m. in. World Press Photo, NIKON – NIKKOR nagroda jubileuszowa, Grand Press Photo, National Geographic i Pilsner Urquell International Photography Award (IPA). Jego portfolio oraz ngrodzony reportaż "Dzień na plaży we Władysławowie" można zobaczyć na www.kacperkowalski.pl
 

Udostępnij

 Dzień na plaży we Władysławowie - Kacper Kowalski

1 opinia dla “Zdjęcia znad morza, którymi zachwyca się świat

  1. Nooo…trzeba przyznać że Kacper wymiata fotkami! Gratulacje!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Obraz CAPTCHY

*