Tramwaj wodny – tania atrakcja nad morzem

Czas nad morze - Tramwaj wodny GdańskWydawałoby się, że tramwaje mogą kursować tylko po specjalnych szynach, a nie drogą wodną, ale jak się okazuje nad Zatoką Gdańską wszystko jest możliwe! Każdego roku od 1 maja do 31 sierpnia z Gdyni, Gdańska i Sopotu kursują specjalne promy na Półwysep Helski. Nazywają się Tramwajami Wodnymi ze względu na to, że odchodzą niemal tak samo często jak zwykłe tramwaje miejskie i są równie szybkie. Honorowane są też na nich ulgi, podobnie jak ma to miejsce w komunikacji miejskiej, a dodatkowo za niewielką opłatą można zabrać ze sobą rower. To połączenie jest o wiele szybsze niż snujące się w nieskończoność pociągi (z Gdyni rejs trwa godzinę, z Gdańska niecałe dwie, a z Sopotu półtorej), nie mówiąc już o rozmiarach kroków,  które wielokrotnie trzeba pokonać jadąc np. w weekend na Półwysep samochodem. Dodatkowo podróż morskim promem jest też przecież znacznie przyjemniejsza.
Sprawdź aktualny rozkład tramwaju wodnego na Hel

Czas nad morze - Tramwaj wodny GdyniaGdyński tramwaj odchodzi z nabrzeża przy Skwerze Kościuszki, tam też znajduje się kasa, ale można też kupić go wcześniej w wyznaczonych punktach ZKM Gdynia. 4 razy dziennie kursuje stąd linia 520 do portu w Helu, a 3 razy linia 530 do Jastarni (zaczyna kursować od 26 czerwca, a rejs trwa godzinę i 15 minut). Oczywiście wraca tyle samo kursów. W Gdańsku przystań tramwajów znajduje się zaraz przy Baszcie Łabędź na nabrzeżu Motławy. Zaczynają one odchodzić już w majowe weekendy, ale regularnie codziennie od 20 czerwca. Linia F1 odchodzi do Helu, a F4 do Sobieszewa. Przedsprzedaż prowadzona jest wyłącznie na linie F1, bilety można kupić w kasie przy ulicy Targ Rybny 6. W Sopocie przystanią jest oczywiście molo i tu znajduje się też kasa. Stąd odchodzi tramwaj tylko do Helu – linia F2. Trzeba dodać, że w sezonie Tramwaj Wodny jest naprawdę oblegany, warto więc zaplanować podróż wcześniej i nie czekać z kupnem biletu na ostatnią chwilę. Dzięki tramwajom w wakacje odbywa się swobodna wymiana turystów między Trójmiastem a Półwyspem Helskim, korzystają na tym i ludzie, i miasta.
 
Co wy sądzicie o Tramwaju Wodnym? Czy jest to waszym zdaniem najlepszy sposób, żeby dostać się na Hel w sezonie? A może macie jakiś inny? Chcielibyśmy poznać wasze zdanie!
 

 

2 opinii dla “Tramwaj wodny – tania atrakcja nad morzem

  1. Tramwaj wodny w roku 2014 to prazka!!!Z Gdanska na Hel dla mnie i znizkowy dla corki w obydwie strony to koszt 120zl.!!!!Wyjazd na Hel +wyzywienie to prawie wczasy.Zrezygnowalam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Obraz CAPTCHY

*