Szlak Dworów i Pałaców Północnych Kaszub

Jest wiele sposobów, by zwiedzać gościnną ziemię Kaszub Północnych. My proponujemy podążanie szlakiem dworów i pałaców, które w wielu miejscach do dziś zachowały piękne oblicze, nie nadgryzione zębem czasu lub pieczołowicie odrestaurowane.

dwory-i-palace-Kaszuby

Drewniane i murowane, wspaniale zdobione lub nieco skromniejsze, należące do wielkich i bogatych rodów lub do średniozamożnej szlachty – wszystkie posiadają jednak swój niezwykły urok i ciekawą historię. Budowane były jako wiejskie siedziby rodzin szlacheckich, które posiadały swoje posiadłości rolne na terenie Kaszub. Często wokół nich powstawały więc też zabudowania folwarczne, stajnie i parki. Niestety nie wszystkie udało się uratować przed zniszczeniem i degradacją. Te jednak, które przetrwały, często zyskują nowe życie i stają się bardzo wartościowymi atrakcjami turystycznymi.

Szlak Dworów i Pałaców Północnych Kaszub prowadzi przez 18 obiektów położonych w różnych, nieraz wyjątkowo malowniczych zakątkach, w miastach, jak i na wsi. Warto wspomnieć chociażby o wzniesionym w 1840 roku Pałacu w Rzucewie, miejscowości nad Zatoką Pucką, należącej niegdyś do rodu Sobieskich. Obecnie mieści się tu stylowy hotel Zamek Jan III Sobieski wraz z restauracją. Podobną funkcję pełni też położony niedaleko Pałac Wieniawa w Rekowie Górnym. Trochę inaczej funkcjonuje za to Zamek w Krokowie, dawna siedziba bardzo znanego pomorskiego rodu von Krockow. Otoczony jest przez fosę i świetnie zagospodarowany park. Również tutaj znajduje się hotel z restauracją, ale można też umówić się na zwiedzanie obiektu z przewodnikiem i odwiedzić tutejsze Muzeum Regionalne. Funkcję edukacyjną pełni także XIX-wieczny Pałac Dernałowiczów w Wejherowie, który jest siedzibą Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej. Obiekt znajduje się na terenie rozległego, dopiero co zrewitalizowanego parku miejskiego. Z kolei w zbudowanym w stylu toskańskim Dworku w Starbieninie mieści się Kaszubski Uniwersytet Ludowy z centrum konferencyjnym, a w Dworku Drzewiarza w Gościcinie Gminny Ośrodek Kultury prezentujący różnego rodzaju wystawy, jak i prowadzący warsztaty. Jak więc widać, dawne pałace i dworki dziś mogą pełnić nowe, bardzo ciekawe funkcje i wciąż tętnić życiem.  

Szlak dworów i pałaców Kaszuby
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Obraz CAPTCHY

*