Wybrzeże Bałtyku – Sopot i jego atrakcje

To niezwykłe miasto przyciąga turystów kochających morze oraz relaks w pięknym otoczeniu. Sopot to ciekawy cel wycieczki dla tych, którzy chcą trochę czasu spędzić nad morzem, a jednocześnie – nacieszyć się widokiem niezwykłych obiektów. Jakie atrakcje zasługują tu na szczególne wyróżnienie?

Sopot i jego miejsce na mapie Polski

Sopot przyciąga położeniem nad Zatoką Gdańską oraz bliskością tak ważnych ośrodków turystycznych, jakimi są Gdańsk oraz Gdynia. W pobliżu miasta nie brak idealnych miejsc do plażowania, z kolei miłośników pieszych wędrówek skusić mogą obszary pobliskiego Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

Z kart historii

Osadnictwo na terenie dzisiejszego Sopotu rozwijać zaczęło się dość wcześnie, a najstarsze ślady pobytu człowieka w tym miejscu pochodzą z epoki żelaza, z V wieku p. n.e. W początkach swej historii Sopot był przede wszystkim ważnym ośrodkiem wydobycia bursztynu, który stąd trafiał na tereny imperium rzymskiego. Początków współczesnego miasta można doszukać się w XIII wieku. To właśnie z tego czasu pochodzą wzmianki o rybackiej osadzie Sopoth, która najpierw należała do książąt pomorskich, a następnie – do cystersów z Oliwy. Wiadomo, że letniskowym charakterem Sopot mógł się pochwalić już przed wiekami, a w XVI wieku chętnie wypoczywali to bogaci mieszkańcy okolicznych miast. W XIX wieku Sopot zaczął się przemieniać w kurort z prawdziwego zdarzenia, a że odkryto moc tutejszych solanek i borowin, doczekał się Sopot takich atrakcji, jak parki zdrojowe i zakłady kąpielowe. W XIX wieku powstało również molo, będące do dziś symbolem tego miasta oraz jednym z najważniejszych punktów w programie niemal każdej wycieczki po jego terenie. W rękach niemieckich kurort ten pozostał aż do końca II wojny światowej, przy czym w okresie międzywojennym Sopot stanowił część Wolnego Miasta Gdańska. Dziś jest jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych w Polsce, a wczasy spędzone na jego terenie mogą się dla każdego z nas okazać wspaniałą przygodą. Co koniecznie trzeba tutaj zobaczyć?

sopot molo 13313

Sopot i jego atrakcje

Na terenie Sopotu nudzić się nie można, a miejsc, które warto uwzględnić w programie wycieczki po tym mieście, jest wiele. Na jakich obiektach warto skupić uwagę? Dla turystów odwiedzających Trójmiasto, jednym z najważniejszych obiektów staje się molo w Sopocie. Długa historia oraz imponujące wymiary – oto cechy, które decydują o jego ogromnej popularności. Ważną atrakcją jest też Dwór Hiszpański – szachulcowy budynek z XVII wieku, który przypomina o letniskowych tradycjach Sopotu. Opera Leśna, która zaczęła swą działalność w 1909 roku, pochodzący z 1927 roku Grand Hotel oraz Zakład Balneologiczny z początków XX wieku – oto kolejne atrakcje, które decydują o wyjątkowości Sopotu. Oczywiście dla turystów pragnących poznać lepiej to miasto, ważnym miejscem będzie też słynny Monciak. Przy ulicy Bohaterów Monte Cassino znajduje się z kolei jeden z najnowszych symboli Trójmiasta. Jest nim awangardowy Krzywy Dom, który został zbudowany w 2003 roku na podstawie projektu przygotowanego przez Małgorzatę i Szczepana Szotyńskich.

monciak sopot atrakcje

Turyści, którzy postanowią spędzić wczasy w Sopocie lub w jego najbliższej okolicy, z pewnością nudzić się nie będą. To miasto przyciąga wyjątkowym charakterem, a znajdujące się na jego terenie oczarują każdego. Świetne zagospodarowanie sprawia, że każdy z nas może tu znaleźć tanie noclegi w dobrych warunkach. Im więcej czasu spędzimy w tym miejscu, tym lepiej będziemy mogli poznać jego najpiękniejsze zakątki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Obraz CAPTCHY

*