Przydomowy taras – relaks dla każdego

 Przydomowy taras to często zewnętrzne przedłużenie salonu. Korzyści wynikające z estetycznie zagospodarowanego tarasu są nieprzecenione. Obecność dodatkowej wypoczynkowej przestrzeni zielonej gwarantuje zdecydowanie lepsze samopoczucie wszystkich domowników. Przed rozpoczęciem budowy tarasu warto zastanowić się nad swoimi indywidualnymi oczekiwaniami. W szczególności ważne jest to, przez jaką część roku miejsce to ma być użyteczne i funkcjonalne. Zupełnie inna powinna być konstrukcja przeznaczona na miesiące letnie niż taras typu całorocznego.

 

Formalności niezbędne przed wykonaniem tarasu

Wybudowanie tarasu to przedsięwzięcie wymagające załatwienia kilku niezbędnych formalności. Aby prawidłowo wypełnić procedury, należy zgłosić roboty z projektem budowlanym oraz uzyskać pozwolenie na budowę. Warto także pamiętać o zasadach dotyczących umiejscowienia tarasu na działce. Taras może zostać wybudowany w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od granicy. Należy uwzględnić tę kwestię podczas tworzenia projektu. 

Dobrze wykonany projekt to podstawa

Aby taras był użyteczny i funkcjonalny, należy zadbać o stworzenie odpowiednio dopracowanego projektu. Przed podjęciem decyzji o budowie tarasu warto przeanalizować kilka czynników. Przede wszystkim usytuowanie i wielkość działki, styl ogrodu i tryb życia domowników. Najczęściej taras buduje się tak, aby można było korzystać z niego bezpośrednio po wyjściu salonu. Taras warto usytuować z południowej strony. Zapewnia to nasłonecznienie rano i przyjemne zacienienie w godzinach popołudniowych. Często stosowaną praktyką jest także zabudowanie tarasu – będzie ono doskonałą ochroną przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Dzięki temu rozwiązaniu z przestrzeni można korzystać także jesienią i zimą. Niezbyt dobrą opcją jest umiejscowienie tarasu po stronie północnej. Rozwiązanie tego typu sprawia, że utrudniony jest dostęp światła dziennego do wnętrza budynku. 

Czy warto zainwestować w instalację elektryczną?

Często proponowanym rozwiązaniem jest zaopatrzenie tarasu w instalację elektryczną. Dzięki doprowadzeniu prądu, przestrzeń ta może stać się jeszcze bardziej funkcjonalna. Warto zamontować oświetlenie, dzięki któremu z przestrzeni tej będzie można korzystać również po zmroku. Jeżeli na tarasie będzie łatwy dostęp do kontaktów, znacząco ułatwi to użytkowanie elektrycznego grilla czy kosiarki. Do użytkowania sprzętów tego typu nie będą niezbędne przedłużacze rozciągnięte z wnętrza domu. 

Zestaw wypoczynkowy kluczem do sukcesu

Każdy taras powinien być wyposażony w odpowiednio dopasowany do potrzeb domowników zestaw wypoczynkowy. Kanapy, fotele, hamak czy huśtawka to strefa relaksu przydatna szczególnie w miesiącach letnich. Warto także zainwestować w zakup dużego stołu z krzesłami. Będzie to doskonałe miejsce do jedzenia wspólnych posiłków całą rodziną i organizowania spotkań ze znajomymi. 

Obecnie wiele osób decyduje się na zbudowanie tarasu przy domu. Również inwestorzy coraz częściej decydują się na wybudowanie tej dodatkowej przestrzeni nawet w niewielkich mieszkaniach zlokalizowanych w centrum miasta. Trójmiasto charakteryzuje się dużą dostępnością obiektów z tarasem na rynku nieruchomości. Mieszkania w inwestycji Osiedle Nasze Miejsce to doskonała lokalizacja, którą powinny rozważyć wszystkie osoby, którym zależy na posiadaniu przydomowego tarasu.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Obraz CAPTCHY

*