Centrum nauki Hewelianum forty Gdańsk opinie

Centrum Hewelianum Gdańsk

W samym centrum Gdańska, na terenie XIX-wiecznych fortów, historia łączy się z nowoczesnymi technologiami, a dzieci i ich rodzice mogą odkrywać fascynujący świat nauki.

Kompleks Hewelianum obejmuje centrum nauki położone w unikalnych zabytkowych obiektach, punkt widokowy na Gradowej Górze z Krzyżem Milenijnym, z którego doskonale widać Stare Miasto, a także niewielki park ze stawem. Jest to więc idealne miejsce dla rodzin, na które czeka tu mnóstwo atrakcji i inspirujących odkryć naukowych. Swoją nazwę centrum wzięło od najsłynniejszego gdańskiego astronoma, niezwykle zasłużonego dla miasta Jana Heweliusza.

Centrum Hewelianum Gdańsk atrakcje opinieNa wystawach w Centrum Hewelianum prezentowane są zagadnienia z dziedziny nauk ścisłych, historii, geografii, ekologii czy biologii. Interaktywne stanowiska pozwalają samemu przeprowadzać różnego rodzaju eksperymenty i dają możliwość głębszego zrozumienia zjawisk z życia codziennego. Do zwiedzania udostępnionych jest kilka tematycznych wystaw stałych. Wystawa „Z energią” ilustruje przemiany jednej energii w inną, można tu samemu wytworzyć falę w akwarium lub falę dźwiękową. „Dookoła Świata” to historia Ziemi w pigułce, „Łamigłówka” to świat geometrii, symetrii i liczb, „Galeria Ruchu” to nauka fizyki poprzez obserwację zjawiska ruchu w różnych postaciach, a „Hewelianum bez barier” dzięki licznym udogodnieniom pozwala poznać dzieje Gradowej Góry wszystkim, także niepełnosprawnym (w tym niewidomym). Z kolei wystawy pod nazwą „Wehikuł Czasu” prezentują historię zabytkowych gdańskich fortyfikacji. „Zabawy z Historią” w Baterii Moździerzy stwarzają możliwość wirtualnego przymierzania dawnych wojskowych mundurów i nauki obsługi działa, a „Człowiek i Pocisk” to ekspozycje umieszczone w odrestaurowanych obiektach fortecznych, na których zobaczyć można militaria, makiety czy zdjęcia garnizonu. Znani polscy aktorzy nagrali słuchowiska z komentarzem do poszczególnych stanowisk. W określonych godzinach odbywają się też prowadzone przez animatora zajęcia dla dzieci do lat 9. w „Laboratorium Pana Kleksa”. Tutaj poprzez zabawę maluchy mogą się nauczyć np. obsługi zegara.

centrum nauki Gdańsk atrakcje nad morzemHewelianum organizuje też projekcje w mobilnym planetarium i zajęcia dla szkół, przedszkoli i innych grup zorganizowanych. Działają też wystawy czasowe, jak "Wszystko jest liczbą", pokazująca praktyczne zastosowania matematyki.

Sprawdź również:
Najlepsze atrakcje dla dzieci w Gdańsku

Centrum nauki Hewelianum forty Gdańsk opinie

Godziny otwarcia Centrum Hewelianum Gdańsk

wtorek-piątek – 8.30-15.30
sobota-niedziela – 10.00-18.00

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Obraz CAPTCHY

*