atrakcje nad morzem Pruszcz Gdański skansen

Faktoria Pruszcz Gdański

Jeśli chcecie wiedzieć, jak wyglądało Pomorze w czasach Imperium Rzymskiego, odwiedźcie Faktorię Handlową w Pruszczu Gdańskim.

W czasach starożytnych Szlak Bursztynowy służył Rzymianom do wypraw po Bursztyn w rejon Morza Bałtyckiego. Wykopaliska archeologiczne w rejonie Pruszcza Gdańskiego potwierdziły, że znajdowała się tam w tym okresie osada handlowa będąca jedną z końcowych stacji szlaku. Istniało tu też jezioro lagunowe, które łączyło te tereny z morzem. Obecnie zrekonstruowana faktoria jest miejscem rozrywki i edukacji, w którym historię zobaczyć można na własne oczy.

atrakcje nad morzem Pruszcz Gdański skansen

Budynki i warsztaty w faktorii ilustrują życie sprzed 2000 lat. Przekraczając bramę obronną, goście przenoszą się w odległe czasy i mogą spotkać mieszkańców osady. Główną atrakcją są 4 stanowiska, w których przygotowano wystawy tematyczne. W Chacie Wodza działa wystawa multimedialna prezentująca wykopaliska archeologiczne w Pruszczu Gdańskim. Można zobaczyć też eksponaty z Muzeum Bursztynu i Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Hala Targowa odsłania tajemnice bursztynu i pokazuje, na czym polegał handel w dawnych czasach. Atrakcją są też stroje z okresy rzymskiego i stanowisko archeologiczne, w którym dzieci mogą odnaleźć skarb. Chata Bursztyniarza odsłania sekrety wykonywania biżuterii, tkactwa i przechowywania żywności, a Chata Kowala warsztat i narzędzia wykonane tradycyjnie. Poza tym dla dzieci organizowane są warsztaty, gry i zabawy, nauka strzelania z łuku czy lepienia garnków.

skansen Pruszcz Gdański park kulturowy atrakcje

Godziny otwarcia Faktoria Pruszcz Gdański

kwiecień-październik

wtorek-niedziela – 9.00-18.00

listopad-marzec

wtorek-piątek – 8.00-16.00 (tylko dla grup zorganizowanych)
sobota-niedziela – 10.00-16.00
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Obraz CAPTCHY

*