Schron przeciwlotniczy Szczecin atrakcje nad morzem

Szczecińskie Trasy Podziemne

W pomieszczeniach pod dworcem kolejowym w Szczecinie kryje się wielka tajemnica. Z naciskiem na słowo „wielka”. Najlepiej odkryć ją samemu.

Podczas II wojny światowej w Szczecinie powstał ogromny schron przeciwlotniczy mogący pomieścić nawet 5000 osób. To największa tego typu konstrukcja w Polsce. Schron położony jest na głębokości 18 m, a jego mury mają prawie 3 m grubości. Przy budowie wykorzystano pozostałości miejskich fortyfikacji z XVIII wieku, dlatego przypomina on wielką sieć tuneli (ok. 3000 m2). Po wojnie urządzono tu schron przeciwatomowy. Obecnie można go zwiedzać, wejście znajduje się na peronie I, z tyłu budynku dworca, po schodach na dół.

Schron przeciwlotniczy Szczecin atrakcje nad morzemZwiedzanie Szczecińskie Trasy Podziemne

Schron można zwiedzać z przewodnikiem po 2 trasach tematycznych, których przejście zajmuje około 1 godziny. Pierwsza z nich to „II wojna światowa”, podczas której możemy zobaczyć rekonstrukcję schronu przeciwlotniczego i poczuć się jak ludność w trakcie nalotów prowadzonych przez brytyjskie lotnictwo podczas wojny. Dowiemy się też kilku interesujących faktów o fortyfikacjach w Szczecinie i zniszczeniach wojennych, oraz zobaczymy wystawy ze zdjęciami miasta sprzed wojny. Drugą trasą jest trasa „Zimna wojna – życie w PRL-u”, która prezentuje schron przeciwatomowy z okresu po wojnie, pokazuje, jak został przebudowany i tłumaczy, na czym polegała fobia atomowa. Można tu też zobaczyć wystawy związane z opozycją w PRL-u, m.in. „Solidarnością”. Istnieje jeszcze jedna opcja zwiedzania, polegająca na przejściu obu tras w wersji skróconej jedynie z latarkami – „Zwiedzanie z dreszczykiem”.

W podziemnych korytarzach schronu kręcony bił film Wielka ucieczka na północ, który nawiązuje do znanego filmu Wielka ucieczka z 1963 roku i opowiada dalsze losy przedstawionych tam bohaterów, które związane są ze Szczecinem.

Szczecińskie Trasy Podziemne opinie atrakcjeGodziny zwiedzania Szczecińskie Trasy Podziemne

Trasa „II wojna światowa” – codziennie o 12.00
Trasa „Zimna wojna – życie w PRL-u” – soboty o 13.30

Dla grup zorganizowanych powyżej 9. osób godziny zwiedzania ustalane są osobno

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Obraz CAPTCHY

*