falochrony swinoujscie atrakcje co zobaczyc

Świnoujście – atrakcje, co zobaczyć?

 

Świnoujście to bez wątpienia jedno z najpiękniej położonych miast w całym kraju. Zlokalizowane na dwóch krańcach wysp Uznam i Wolin, jest jedynym miastem w całej Polsce, do którego nie można dostać się drogą lądową. Jak się jednak okazuje, oferuje ono niezwykle dużo ciekawych atrakcji — zarówno dla dzieci oraz dorosłych. Sprawdźmy to, co czeka na nas podczas odwiedzin tego miejsca! 

  • Plaża i falochron

Jako że mówimy o mieście nadmorskim, nie sposób nie docenić tego, że mamy tu możliwość spacerów nad brzegiem morza — czy to plażą, czy przy falochronie. Spacerując po falochronie, przypominającym nasyp z kamieni na pewno traficie na Stawa Młyny — pewnego rodzaju symbol całego miasta. Jest to mała latarenka, którą zbudowano ponad 100 lat temu! Kiedy będziecie jednak spacerować po plaży nie zdziwicie się, jeżeli… traficie do Niemiec! Kierując się w stronę zachodnią, prędzej czy później zawitacie na ziemię naszych sąsiadów! Nie ma tutaj żadnych oznaczeń, także szykujcie się na ciekawą niespodziankę! Na nabrzeżu rzeki Świny można także udać się na krótki i być może najważniejsze — darmowy rejs, co zdecydowanie zainteresuje wielu z was!

  • Podziemne Miasto Wolin

To bez wątpienia jedna z koronnych atrakcji miasta, jakim jest Świnoujście. Położone na wyspie Wolin Podziemne Miasto, umożliwia nam niemalże cofnięcie się w czasie do lat PRL, wraz z ogromną dawką ciekawej historii na temat lat trwania zimnej wojny oraz II wojny światowej. Szczególnie polecamy wam odwiedzenie tego miejsca wraz z asystą przewodnika — dzięki temu poznacie nawet najmniej znane smaczki związane z tym miejscem!

 podziemne miasto swinoujscie atrakcje co zobaczyc

 

  • Najwyższa w Polsce latarnia morska

Kolejną wartą uwagi atrakcją w Świnoujściu jest najwyższa w Polsce latarnia morska. Wartym odnotowania faktem jest także to, że jest to najwyższa tego typu konstrukcja nad całym Morzem Bałtyckim — aż 68 metrów! Po wejściu na jej szczyt bez problemu zaobserwujecie miejsca takie jak gazoport, ale też i złapiecie chwilę, gdy statki wpływają do lokalnego portu, celem rozładunku towaru. Jeżeli myślicie o tym, aby wejść tam z dziećmi — pamiętajcie o tym, że na szczyt prowadzi ponad 300 stopni! Niekoniecznie każdy jest w stanie je pokonać bez problemu. 

 

  • Bunkry i fortyfikacje

Z uwagi na swoje unikalne położenie, Świnoujście od zawsze miało wielkie znaczenie militarne. Rezultatem tego faktu jest to, że w tym mieście nie brakuje pozostałości bunkrów i przeróżnych fortyfikacji. Ich stan jest doprawdy zróżnicowany. My koniecznie zalecamy odwiedzenie Fortu Gerharda i Fortu Zachodniego/Fortu Anioła. Oba kompleksy można bez problemu odwiedzić, czy to z asystą przewodnika, czy samodzielnie. Na terenie miasta nie brakuje także innych, nieco bardziej “dzikich” fortyfikacji i bunkrów, jednak nie zalecamy ich samodzielnego odwiedzania!

fort gerharda swinoujscie atrakcje co zobaczyc

 

  • Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu

Oczywiście ta militarna przeszłość to nie wszystko, co do zaoferowania ma Świnoujście — koniecznie musicie odwiedzić Muzeum Rybołówstwa Morskiego! Sam budynek jest już ciekawy — jest to najstarsza budowla w całym mieście, która niegdyś służyła celom urzędniczym. Z uwagi na swoją bliskość do Morza Bałtyckiego, przez lata rozwijała się tu kultura rybołówstwa, mająca duże znaczenie w rozwoju miasta! Możemy tu nie tylko prześledzić działalność lokalnych rybaków na przestrzeni lat na specjalnie przygotowanej wystawie, lecz również zapoznać się z fauną mórz i oceanów (od morświna, przez kraby i nawet… piranie). Przy okazji, możecie poznać tu historię Świnoujścia poprzez zgromadzone zdjęcia, mapy i inne artefakty. Nie zabraknie tu również wystawy poświęconej bursztynowi i obecności modeli żaglowców i innych jednostek morskich! Poza tym nie brakuje tu akwariów z licznymi okazami ryb czy żółwi!

Sprawdź również:

Świnoujście atrakcje dla dzieci

 

 

   

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Obraz CAPTCHY

*