Jak wyglądało kiedyś Pomorze? – skanseny i osady

Chętnie odwiedzane przez turystów nadmorskie tereny mogą pochwalić się bardzo ciekawą historią. Pobyt nad morzem to doskonała okazja, żeby dowiedzieć się czegoś więcej o regionie.

Praktycznie na całym Pomorzu zachowało się wiele śladów kultur żyjących tu przed wiekami. Niektóre z nich zostały bardzo dobrze udokumentowane i obecnie stanowią atrakcje turystyczne. Zwiedzanie takich miejsc może być zarówno nauką, jak i rozrywką, ponieważ organizowane są w nich interesujące wystawy, rekonstrukcje historyczne czy żywe lekcje historii. Czasem wykorzystuje się też multimedia i inne nowinki techniczne. Najważniejsze jednak, że dzięki oryginalnym lub odtworzonym obiektom można poczuć się jak w innej epoce.

Skansen-Kluki

Jeśli chcecie zobaczyć dawna architekturę ludową na własne oczy, jest to możliwe dzięki skansenom z doskonale odtworzonymi zabudowaniami wiejskimi. Mieszkańcy wielkich miast czasem nie mają pojęcia, jak wyglądało kiedyś życie na wsi. A niedaleko Słupska, na terenie tzw. „krainy w kratę”, w Swołowie, działa Muzeum Kultury Ludowej Pomorza z charakterystycznymi dla pomorskiej wsi XVIII i XIX wieku zabytkowymi budynkami szkieletowymi. Natomiast koło Łeby, w Klukach, odwiedzić można Muzeum Wsi Słowińskiej, w którym znajdują się historyczne zagrody chłopskie i inne zabudowania stawiane przez Słowińców – odłam ludności kaszubskiej.

skansen-Swołowo-atrakcje-dla-dzieci

Dawne kultury Pomorza poznawać można nie tylko w skansenach, ale także w ich wiernie zrekonstruowanych osadach. Dobrym przykładem jest tu Osada Słowiańska w Sławutowie blisko Pucka, na skraju Puszczy Darżlubskiej. Gród o konstrukcji podobnej do tych z IX-X wieku otoczony jest palisadą, a środku zobaczymy 8 chat i warsztaty rzemieślników. Można tu też samemu spróbować lepić garnki czy piec podpłomyki tak jak robili to nasi przodkowie. Średniowiecznych Słowian na Pomorzu ukazuje także Skansen Archeologiczny Grodzisko w Sopocie na Górze Zamkowej. Działa tu pawilon muzealny, w którym prezentowane są znaleziska z tego miejsca. Na podstawie badań odtworzono istniejące tu kiedyś chaty i warsztaty. Odbywają się tu także festyny historyczne.

osada-slowianska-slawutowo-rodzinne-atrakcje

Pokazanie życia dawnych Słowian to także cel Faktorii Handlowej w Pruszczu Gdańskim. Dzięki wykopaliskom archeologicznym wiadomo, że już 2000 lat temu działała tu osada leżąca na Szlaku Bursztynowym i prowadząca handel z Rzymianami. Są tu zrekonstruowane zabudowania z tamtego okresu, działają wystawy multimedialne, można uczestniczyć w warsztatach.

skansen Pruszcz Gdański park kulturowy atrakcje

Ale dawne Pomorze to nie tylko Słowianie. Na te tereny zapuszczali się także Wikingowie, którzy tworzyli tu swoje osady. Potwierdzają to wykopaliska w Wolinie, gdzie zorganizowano Centrum Słowian i Wikingów z rekonstrukcją zabudowań z IX-XI wieku, a także replikami łodzi z tamtego okresu. Co roku odbywa się tu też spektakularny Festiwal Słowian i Wikingów, podczas którego odgrywana jest bitwa z udziałem kilku tysięcy współczesnych wojowników.

Sprawdź również inne atrakcje dla dzieci nad morzem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Obraz CAPTCHY

*